Trwa ładowanie...
d37v897

Agnieszka Osiecka

PAP
Źródło: PAP

Pisarka, poetka, tekściarka.

Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi. Córka pianisty i kompozytora Wiktora Osieckiego.

W latach 1954-57 współpracowała z prasą literacką i codzienną, m.in. z Głosem Wybrzeża, Nową Kulturą, Sztandarem Młodych i Po prostu. Publikowała tam reportaże i eseje. Później pisała także do Literatury, Kultury i Polski.

W latach 1954-72, jako autorka i członek rady artystycznej, związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) w Warszawie.

Jako autorka tekstów zadebiutowała w nim w 1955 piosenką List z wakacji (muz. M. Lusztig).
W latach 1963-68 współpracowała z Radiowym Studiem Piosenki. Stworzyła około 1800 tekstów piosenek wydanych m.in. w tomach : Kolory (1963), Wyszłam i nie wróciłam (1969), Listy śpiewające (1971),Sztuczny miód (1977), Żywa reklama (1985). Wydała ponadto tomiki poetyckie : Śpiewające piaski, Opisanie szopki, Imionnik z kwiatem (1979, 1999), Wada serca (1981), Sentymenty (1996).

Agnieszka Osiecka tworzyła również formy prozatorskie : Zabiłam ptaka w locie (1970), Szpetni czterdziestoletni (1985), Czarna wiewiórka (1989), Rozmowy w tańcu (1992-93), Na początku był negatyw.
Tworzyła także dla teatru, estrady, radia i tv. Jest autorką dyplomowej etiudy filmowej Słoń, dramatu Znajomi znajomych, cyklu esejów Galeria potworów.

Ze szczególnym umiłowaniem tworzyła collage, sztuki teatralne oraz musicale: Niech no tylko zakwitną Jabłonie (1964), Apetyt na czereśnie (muzyka : Adam Sławiński, 1969), Dziś straszy (muzyka : Andrzej Zieliński, 1972), Łotrzyce (1974), Świnka (1979), Na skróty (1985), Dama z walizką (1986).
Osiecka napisała również monodram : Biała bluzka, który na scenę przeniosła w 1986 roku Krystyna Janda, wykonując niezapomniane songi : Na zakręcie (muz. P. Gintrowski), I love you cię (muz. J. Koman).

Agnieszka Osiecka pisała także dla dzieci: Wzór na diabelski ogon, Ptakowiec, Dzień Dobry Eugeniuszu, Szczególnie małe sny oraz stworzyła poetyckie songi do Sztukmistrza z Lublina wg I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego i oryginalnym wykonaniu A. Szałapak.

Osiecka stworzyła teksty piosenek do filmów Prawo i pięść, Czterej pancerni i pies, Gangsterzy i filantropi oraz Małżeństwo z rozsądku; teksty piosenek do motywów przewodnich filmów Noce i dnie oraz Jan Serce; teksty piosenek dla kabaretów Bim-Bom, STS, Piwnica Pod Baranami, Pod Egidą i Kabareciku Olgi Lipińskiej.

Ostatnie dni życia spędziła na Wybrzeżu, tworząc songi oraz przenosząc prozę na deski Teatru Atelier w Sopocie (Wilki I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego, Apetyt na śmierć według Zoo - Story i Sandbox E. Albeego z muzyką E. Korneckiej, Do dna na podstawie L. Pietruszewskiej z muzyką P. Gintrowskiego).

d37v897

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37v897
d37v897
d37v897
d37v897

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj