Trwa ładowanie...

"Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" – recenzja wydania zbiorczego

Przedstawiając w komiksie jedno z najmroczniejszych wydarzeń w dziejach Francji, łatwo było popaść w przesadę, skupić się na samej brutalności, która przyciągałaby oko czytelnika kartkującego album. "Noc Świętego Bartłomieja" nie jest jednak historią jednowymiarową.

"Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" – recenzja wydania zbiorczegoŹródło: Materiały prasowe
d1px07i
d1px07i

Wojna religijna, walka o władzę, intrygi, terror na ulicach francuskich miast i w odległych prowincjach. Trylogia "Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" duetu Pierre Boisserie i Éric Stalner ma wszystko, czego można by sobie życzyć od komiksu historycznego, osadzonego w konkretnych realiach i tłumaczącego zastany porządek. Autorom nie zależało jednak na obrazkowym wykładzie, naszpikowanym datami i kluczowymi wydarzeniami. "Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" to w dużej mierze historia rodzinnego dramatu, który doskonale obrazuje, w jakich czasach przyszło żyć ówczesnym Francuzom.

Akcja rozgrywa się w połowie XVI w. (tytułowa rzeź Hugenotów to koniec sierpnia 1572 r.), ale autorzy nie trzymają się liniowej narracji. Sporo tu retrospekcji i przeskakiwania w czasie o kilkanaście lat. Służy to pokazaniu przemian w życiu pewnej protestanckiej rodziny, która staje się symbolem wojny religijnej. Eliasz de Sauveterre wiele lat przed Nocą św. Bartłomieja traci brata i siostrę, którzy trafiają w ręce papistów. Młody dziedzic nie spocznie, póki ich nie odnajdzie. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że losy jego rodziny zostaną splecione z wielką historią.

Noc Świętego Bartłomieja (Rzeź Hugenotów) - Wydanie Zbiorcze, wyd. Elemental, 2020 Materiały prasowe
Noc Świętego Bartłomieja (Rzeź Hugenotów) - Wydanie Zbiorcze, wyd. Elemental, 2020 Źródło: Materiały prasowe

"Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" to komiks historyczny, ale mocno zakorzeniony w gatunku przygodowym (płaszcz i szpada) i obyczajowym. Na pierwszy plan wysuwa się wielka polityka, prowadząca do niezwykle brutalnego i mrocznego epizodu w historii Francji. Fanatyzm religijny maluje makabryczne obrazy upadku człowieczeństwa. Czytelnik musi być gotowy na horror napisany przez samo życie. Jednocześni autorzy nie zapominają o rodzinie Eliasza. Jej losy są punktem odniesienia i konkretnym przykładem tego, do czego może doprowadzić brak litości i masowe mordowanie "w imię Boga".

Noc Świętego Bartłomieja (Rzeź Hugenotów) - Wydanie Zbiorcze, wyd. Elemental, 2020 Materiały prasowe
Noc Świętego Bartłomieja (Rzeź Hugenotów) - Wydanie Zbiorcze, wyd. Elemental, 2020 Źródło: Materiały prasowe

"Noc Świętego Bartłomieja. Rzeź Hugenotów" nie jest komiksem stricte edukacyjnym, ale na pewno może zachęcić do zgłębienia tematu wojen religijnych w Europie. Świetnym wprowadzeniem oprócz samej fabuły jest posłowie prof. Olivera Ponceta z Narodowej Szkoły Archiwów, który na kilku ilustrowanych stronach kreśli zarys rzeczywistości XVI-wiecznej Europy, opisuje władców i kluczowe wydarzenia prowadzące do rzezi Hugenotów.

Noc Świętego Bartłomieja (Rzeź Hugenotów) - Wydanie Zbiorcze

Wyd. Elemental, marzec 2020
215x290 mm, twarda oprawa, 176 str.

d1px07i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1px07i