Trwa ładowanie...

„NaGłos” znów ma głos - uroczystość w Warszawie

14 grudnia mija 27 lat od założenia magazynu mówionego "NaGłos", które było głosem sprzeciwu polskiej literatury wobec prób zniewolenia kultury w Polsce.

„NaGłos” znów ma głos - uroczystość w WarszawieŹródło: Materiały organizatora
d1tfos9
d1tfos9

W tym roku w ramach obchodów 60-lecia działalności Narodowego Centrum Kultury oraz przy okazji podsumowania tegorocznej edycji kampanii "Kultura się liczy!" "NaGłos" zostanie reaktywowany, by poprzez swoją unikalną koncepcję w dalszym ciągu pobudzać polską kulturę współczesną.

Wśród artystów, którzy wezmą udział w projekcie, są m.in. Ryszard Krynicki , Ewa Lipska , Antonii Libera , Grzegorz Turnau, Elektryczne Gitary i Kayah. Całość programu spoi jak zawsze prowadzący "NaGłos" Bronisław Maj . Każdy "NaGłos" rozpoczynał się wierszem Wisławy Szymborskiej . Tak też stanie się tym razem. Przygotowany specjalnie na tę okazję wiersz noblistki odczyta Stanisława Celińska.

Uroczystość odbędzie się 14 grudnia o godzinie 19:00 w Teatrze Studio w Warszawie. Podczas tego wydarzenia Narodowe Centrum Kultury w ramach 60-lecia działalności odznaczy także ambasadorów organizowanej przez siebie kampanii "Kultura się liczy!". Specjalne dyplomy przygotowane przez artystkę Agatę "Endo" Nowicką wręczy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Dyplomy Ambasadora Kultury NCK przyznało Kayah, Ryszardowi Krynickiemu , Tomaszowi Bagińskiemu , Henryce Bochniarz , Krystynie Jandzie , Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej , Janinie Paradowskiej oraz Jackowi Żakowskiemu , którzy aktywnie wsparli kampanię "Kultura się liczy !", występując w spotach telewizyjnych i radiowych.

Po likwidacji Związku Literatów Polskich w 1983 roku związani z nim pisarze chcąc mieć nadal prawo do wyrażania swoich opinii,* podjęli próbę stworzenia „pisma mówionego” nawiązującego w swojej formie i kontekście do spotkań literackich czasów drugiej wojny światowej. Zarówno treść jak i forma dyskusji nawiązywały do trudnej sytuacji w ówczesnej Polsce a „NaGłos” stał się enklawą wolności i ujściem emocji, które targały artystami i społeczeństwem w latach osiemdziesiątych.*

Możliwość rozmowy w nieskrępowany sposób dawała uczestnikom spotkań pewność, że kultura jest konieczna, by zachować jakość życia i godność w tych niegodnych czasach. Pisarze byli potrzebni, ich teksty były potrzebne, a w związku z tym spotkania „NaGłos” były niezbędne. Zbiorowe wieczory autorskie z gorąco reagującą publicznością odbywały się w Krakowie do 1989 roku.

Relacja telewizyjna wydarzenia odbędzie się w dniu 22 grudnia br. o godz. 22 w TVP Kultura.

[GW]

Szczegóły:* *

Data: 14 grudnia 2010* *

Godzina: 19:00

Miejsce: Teatr Studio, Plac Defilad 1, Warszawa

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d1tfos9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfos9