Trwa ładowanie...
d2f8dxu

Ryszard Krynicki

Jeden z najwybitniejszych poetów polskich, czołowy przedstawiciel pokolenia '68.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 60. był członkiem grupy poetyckiej Próby, pracował w redakcji "Nurtu", w Bibliotece Kórnickiej. Pracował także w dwutygodniku "Student", w Bibliotece Raczyńskich oraz w bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W 1968 roku zadebiutował zbiorem wierszy "Pęd pogoni, pęd ucieczki", rok później wydał tomik "Akt urodzenia". Jako przedstawiciel pokolenia '68, które ukształtowało się po studenckich demonstracjach w marcu 1968 r., związał się z artystycznym nurtem Nowej Fali, której był - obok m.in. Stanisława Barańczaka, Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego - czołowym przedstawicielem.

Po sierpniu 1980 roku współredagował "Solidarność Wielkopolski". Na przełomie lat 70. i 80. był członkiem zespołu redakcyjnego podziemnego pisma "Zapis".

W roku 1981 otrzymał Nagrodę Pierścienia, przyznaną przez Klub Studentów Wybrzeża "Żak", w roku 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

Jest również tłumaczem poezji niemieckojęzycznej. W roku 1980 wydał we własnych przekładach zbiór poezji Bertolta Brechta "Elegie bukowskiego i inne wiersze", natomiast w 1987 tom - zakazanego w Niemieckiej Republice Demokratycznej twórcy - Rainera Kunzego "Nokturn i inne wiersze".

Do jego najważniejszych zbiorów wierszy należą: "Organizm zbiorowy" (1975), "Nasze życie rośnie" (1977), "Niewiele więcej" (1981) oraz "Ocalenie z nicości" (1983). W roku 1989 wydał równolegle dwa wybory wierszy pod tym samym tytułem "Niepodlegli nicości" - oficjalnie, a więc z ingerencjami cenzury, oraz nieoficjalnie, poza cenzurą.

Jest współtwórcą Wydawnictwa a5, które w latach 1989 - 1998 funkcjonowało w Poznaniu, a od 1998 roku działa w Krakowie. W redagowanej przez siebie Bibliotece Poetyckiej wydał kilkadziesiąt tomów twórczości poetów polskich i zagranicznych, m.in. Wisławy Szymborskiej, Wiktora Woroszylskiego, Bohdana Zadury, a także Jamesa Merrilla, Wystana Hugh Audena, Charlesa Simica.

W swojej poezji przeszedł daleką drogę: od tzw. poematów rozkwitających w stylu Tadeusza Peipera i awangardy krakowskiej do krótkich, kilkuwersowych wierszy, utrzymanych w poetyce haiku. Jego najkrótszy wiersz składa się zaledwie z dwu słów i brzmi: "nic, Bóg". Z poetyki haiku Krynicki przeszczepił na grunt własnej liryki zwięzłość, lapidarność, kondensację. Tym samym oczyścił swoją twórczość z barokowej nadmierności.

Słowo w jego wierszu zaczęło znaczyć więcej niż dotąd znaczyło.

Po wydaniu w 1996 roku obszernego, retrospektywnego tomu zatytułowanego "Magnetyczny punkt. Wybrane wiersze i przekłady", poeta zamilkł.

Niedawno, ku radości wielbicieli, przerwał milczenie, publikując na łamach "Tygodnika Powszechnego" cykl dwunastu miniatur lirycznych "Nowe xenie (i elegie)". W jednym z wierszy tego cyklu, zatytułowanym "Dwie linijki" - lecz wbrew tytułowi, składającemu się z trzech linijek napisał: "Anioł Ślązak miał zaledwie 33 lata, gdy wydawał Pątnika, a jego dystychy zawierają nieraz więcej tajemnicy, niż niejedno Opus".

Ryszard Krynicki należy nie tylko do najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, ale również do małomównych. Jak rzadko który pisarz, waży słowa.

Ryszard Krynicki
Miejsce urodzenia

Sankt Valentin, Austria

Bibliografia
d2f8dxu

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj