Trwa ładowanie...

Marian Pilot laureatem Literackiej Nagrody Nike

Jestem pisarzem leniwym. Wydaję książkę raz na dziesięć lat - powiedział zdobywca tegorocznej literackiej nagrody Nike Marian Pilot, który otrzymał ją za powieść "Pióropusz". Wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Marian Pilot laureatem Literackiej Nagrody NikeŹródło: PAP/Andrzej Hrechorowicz
dum5szd
dum5szd

Jestem pisarzem leniwym. Wydaję książkę raz na dziesięć lat - powiedział zdobywca tegorocznej literackiej nagrody Nike Marian Pilot (na zdj.), który otrzymał ją za powieść Pióropusz . Wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany. Nawet bardzo doświadczeni krytycy dwukrotnie traktowali mnie jako debiutanta - powiedział Pilot , po wręczeniu mu najbardziej prestiżowej literackiej nagrody w Polsce.

- To nie jest książka miła, ponętna, szykowna, łatwa i glamour. Jest za to szorstka, zuchwała, oszałamiająca, zamaszysta i kunsztowna. Trzeba uznać tę formułę za bardzo trafną, a na dodatek wyrażoną w języku powieści, która w wielosłowiu, w słowotwórczej produktywności znajduje siłę, schronienie i wsparcie - powiedziała w laudacji przewodnicząca jury prof. Grażyna Borkowska , cytując słowa zasiadającego w jury krytyka literackiego Jana Gondowicza .
Zwycięzca tegorocznej Nike jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w "Wiadomościach Filmowych", "Na Przełaj", "Tygodniku Kulturalnym". Wydał m.in. "Panny szczerbate: opowiadania" (1962), "Karzeł pierwszy, król tutejszy; Tam, gdzie much nie ma..." (1976), "W słońcu, w deszczu" (1981), "Matecznik" (1988), "Na odchodnym: opowieści i opowiadania" (2002). W tym roku opublikował Ssapy, szkudły, świętojanki: słownik dawnej gwary Siedlikowa.

Po wręczeniu nagrody Pilot opowiadał, że akcja jego powieści Pióropusz toczy się w jego rodzinnej wsi Siedlików koło Ostrzeszowa w Wielkopolsce. - Toczy się bardzo dawno temu, także dzisiejsi jej mieszkańcy już niewiele o tamtych czasach pamiętają. Wtedy wieś miała lampę naftową i sołtysa, w tej chwili ma telewizję, internet, a nawet swojego europosła - mówił pisarz. Zaznaczył też, że "książka napisana jest dosyć szczególnym językiem, niezrozumiałym dla wszystkich Polaków".

dum5szd

Powieść Pióropusz ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W tym roku w finałowej siódemce książek nominowanych do literackiej nagrody Nike znalazły się powieści Chmurdalia Joanny Bator (W.A.B.), Balladyny i romanse Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie), Pióropusz Mariana Pilota (Wydawnictwo Literackie), tom opowiadań Obsoletki Justyny Bargielskiej (Czarne), eseje Dno oka. Eseje o fotografii Wojciecha Nowickiego (Czarne), Dziennik pisany później Andrzeja Stasiuka (Czarne) oraz tom pierwszy Dziennika Sławomira Mrożka .

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 15. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, ogłaszanych w maju, drugi - to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.

dum5szd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dum5szd