Trwa ładowanie...
d2f8dxu

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki to polski pisarz, fotograf, dziennikarz i tłumacz, autor esejów o fotografii, kurator, a przy tym krytyk kulinarny. Ma na swoim koncie kilka publikacji, w tym zbiory esejów i literaturę piękną. Jego książka "Dno oka" była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2011 roku.

Wojciech Nowicki – kariera

Zainteresowania i działalność zawodowa Wojciecha Nowickiego obejmują wiele różnych dziedzin, wśród których znajdują się fotografia, kulinaria i literatura. Nowicki pracuje jako tłumacz, zajmuje się też dziennikarstwem, a jego artykuły i felietony pojawiają się w "Tygodniku Powszechnym" i krakowskiej "Gazecie Wyborczej". Poza esejami fotograficznymi pisze recenzje kulinarne, które można przeczytać w magazynie kulturalnym "Co jest grane".

Wojciech Nowicki jest nie tylko fotografem, ale też kuratorem wystaw fotograficznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezentował prace takich artystów jak Jerzy Lewczyński, Wilhelm von Blandowski i Aneta Grzeszykowska. Wojciech Nowicki należy do zespołu organizatorów festiwalu fotograficznego Miesiąc Fotografii w Krakowie.

W 2005 roku powstała fundacja Imago Mundi zajmująca się promocją kultury, nauki i sztuki – Wojciech Nowicki jest jej współzałożycielem.

Wojciech Nowicki – książki

Talent pisarski Wojciecha Nowickiego został doceniony w 2011 roku, gdy nominację do nagrody Nike otrzymał jego zbiór esejów o fotografii "Dno oka", wydany w 2010 roku. Kontynuację tego dzieła stanowił kolejny wybór tekstów Nowickiego opublikowany w 2015 roku jako "Odbicie". Krytycy docenili twórczość autora w 2014 roku, nagradzając jego książkę "Salki" Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii eseistyka. Wśród nowszych publikacji warto zwrócić uwagę na wydany w 2017 roku album "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990", który został opracowany przez Nowickiego i wzbogacony o jego komentarz w formie eseju.

Wojciech Nowicki ma na swoim koncie również inne publikacje, a wśród nich "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce" (2011) o kuchni polskiej i jej historii oraz "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" (2012).

d2f8dxu

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj