Trwa ładowanie...

"Lucky Luke" Na podbój Oklahomy": Wyścig po ziemię [RECENZJA]

Wprawdzie tworząc fabułę "Na podbój Oklahomy", Morris i Goscinny nawiązali do autentycznych wydarzeń z okresu kolonizowania tytułowego stanu USA, ale w ich ujęciu jest to przede wszystkim przezabawna opowieść o zaciętej i nie zawsze uczciwej rywalizacji między osadnikami.
Share
Lucky Luke tom 14, Egmont 2019
Lucky Luke tom 14, Egmont 2019Źródło: Materiały prasowe
d31x9vn

I tak na początku komiksu jesteśmy świadkami „uczciwego” zakupu rozległych terytoriów Oklahomy od mieszkających tam Indian (kosztowało to Amerykanów cało górę paciorków). Wkrótce potem miała zaś być zorganizowana akcja rozdzielenia ziemi między chętnych kolonizatorów. Ponieważ wybraną działkę można było otrzymać za darmo, taka okazja przyciągnęła nie tylko uczciwych osadników, ale również wszelkiej maści spryciarzy. W związku z tym będziemy tutaj świadkami rozmaitych, czasem naprawdę przemyślnych forteli, które miały zapewnić tym podstępnym typom zdobycie najlepszej ziemi.

Wszystkich ich jednak czekała niemiła niespodzianka – nad właściwym przebiegiem akcji kolonizowania Oklahomy czuwał nie kto inny jak Lucky Luke. I jak łatwo się domyślić, dzielny kowboj okazał się nie tylko szybki w działaniu, ale również niezwykle sprytny i przechytrzył wszystkich śmiałków pragnących zdobyć działkę wbrew regułom.

Zobacz także: Lucky Luke: Polowanie na duchy - Zgrany duet [RECENZJA]

W albumie tym będziemy więc świadkami wielu komicznych sytuacji zarówno przed właściwym „szturmem” na Oklahomę, jak i w jego trakcie, ale na tym nie kończą się atrakcje, na jakie możemy tutaj liczyć. Równie zabawne jest bowiem obserwowanie narodzin miasta Bumville (jego rozwój przebiegało początkowo w nieco chaotyczny sposób), wyborów jego pierwszego burmistrza (mnogość kandydatów doprowadziła do doprawdy zaskakującej elekcji) czy wreszcie zgubnych skutków długotrwałej suszy (gdy brakuje wody i jedzenia, mieszkańcy szukają winnych tego stanu rzeczy…). A choć już samo zakończenie komiksu odbiega od prawdy historycznej, to jest za to naprawdę śmieszne. Wszystko to sprawia, że „Na podbój Oklahomy” na pewno nie zawiedzie oczekiwań fanów komiksów o Lucky Luke’u.

Ocena: 7/10

d31x9vn

Podziel się opinią

Share
d31x9vn
d31x9vn