Trwa ładowanie...
d1lieef
polski
23-04-2010 13:54

List otwarty w sprawie ratowania Polskiego Słownika Biograficznego

d1lieef
d1lieef

Ludzie nauki i kultury podpisali się pod listem otwartym w sprawie poprawienia dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się _Polski Słownik Biograficzny_.

List adresowany do prezesa PAN prof. Michała Kleibera podpisali m.in.: Wisława Szymborska , Ewa Lipska , Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski, Władysław Stróżewski, Aleksander Krawczuk, Franciszek Ziejka, ks. Adam Boniecki, Jerzy Trela i Krzysztof Penderecki.

W liście napisano, że Polskiemu Słownikowi Biograficznemu - najdłużej działającemu wydawnictwu leksykograficznemu w Polsce (od 1935 r.) - grozi zaprzestanie działalności.

"Przyczyną jest niezrozumiałe, długotrwałe opóźnienie w przekazaniu dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla Słownika przez dyrektora Instytutu Historii PAN. Uważamy, że trzeba to natychmiast przerwać dla dobra kultury narodowej. Należy również zapewnić Słownikowi odpowiednie środki dla jego nieprzerwanej działalności" - napisano w liście.

Jak wyjaśnił jeden z pomysłodawców listu Jan Pieszczachowicz, redagowany w Krakowie słownik ma problemy finansowe, bo nie może otrzymać 700 tys. zł dotacji przyznanej instytucji przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

d1lieef

Według niego z powodu przepisów, dotacja musi zostać podpisana przez bezpośredniego zwierzchnika instytucji, czyli dyrektora Instytutu Historii PAN. Ten od dłuższego czasu zwleka z podpisem.

PSB ukazuje się w Krakowie od roku 1935. Zawiera w czterdziestu pięciu - jak dotąd - tomach, ułożone w porządku alfabetycznym życiorysy nieżyjących Polaków i obcokrajowców działających w Polsce, postaci pierwszoplanowych i mniej znanych, począwszy od Popiela, Piasta Kołodzieja i Mieszka I, skończywszy na znanych osobach zmarłych w roku 2000.

d1lieef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lieef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj