Trwa ładowanie...
d448243

Adam Boniecki

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Turczyk

Do rodziny Adama Bonieckiego należał m.in. heraldyk Adam Józef Feliks Fredro-Boniecki. Ksiądz Boniecki mieszka obecnie we wspólnocie Księży Marianów w Warszawie, którego to zakonu pozostawał generałem w latach 1993-99. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Za Odważne Myślenie, Nagrodą im. Dariusza Fikusa, Nagrodą Kisiela, a także Orderem Ecce Homo.

Adam Boniecki - biografia

Adam Edward Fredro-Boniecki przyszedł na świat w rodzinie z herbem Bończa (o korzeniach we Włoszech). Jest bratem dziennikarza Tadeusza Jana Fredro-Bonieckiego, byłego wiceprzewodniczącego Rady Etyki Mediów oraz kuzynem polityka Andrzeja Jana Wielowieyskiego. Adam Boniecki zasilił szeregi Zgromadzenia Księży Marianów w wieku lat 18, uczył się w seminarium, a na kapłana wyświęcony został w 1960 roku w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Kolejno ksiądz Adam Boniecki studiował w Lublinie i Paryżu, uczył religii, nawiązał współpracę z kilkoma duszpasterstwami oraz katolickim ”Tygodnikiem Powszechnym”, którego redaktorem naczelnym został w 1999 roku po odejściu Jerzego Turowicza. Podobną funkcję zajmował także w dzienniku ”L’Osservatore Romano” (na zlecenie papieża Jana Pawła II).

Adam Boniecki – ksiądz z zakazem wypowiedzi publicznych

Ksiądz Adam Boniecki został w 2007 roku zaproszony przez grupę ITI do prowadzenia programu ”Rozmównica” w jednej ze stacji. Był oskarżony o wypowiedzi sprzeczne z nauką Kościoła Katolickiego, które zdaniem biskupa Wiesława Meringa wprowadzały zamęt w środowisku wiernych. Księdzu Bonieckiemu zarzucano także popieranie Adama Darskiego z Behemotha, byłego chłopaka Dody. Ataki duchownych podzieliły opinie publiczną. Mimo zakazów wypowiedzi publicznych nie zaprzestał on aktywności publicznych, udzielając się na konferencjach oraz spotkaniach autorskich. Najbardziej znane książki Adama Bonieckiego to ”Lepiej palić fajkę niż czarownice”, ”Zrozumieć papieża. Rozmowy o Janie Pawle II”, ”Zakaz palenia” i ”Kalendarium życia Karola Wojtyły”.

d448243

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d448243
d448243
d448243