Trwa ładowanie...
d2rk4ka

Krzysztof Penderecki

Film WP
Źródło: Film WP

Kompozytor i dyrygent.

Studiował kompozycję prywatnie u Franciszka Skołyszewskiego, a następnie w latach 1955-58 u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie: Akademii Muzycznej) w Krakowie.

W 1958 roku został wykładowcą kompozycji na swojej macierzystej uczelni, od 1972 pełniąc funkcję profesora i rektora (do 1987 roku). Wykładał również jako docent w Essen Folkwang-Hochschule (1966-68) oraz jako profesor na Yale University w New Haven (1973-78).

O jego szerokiej działalności twórczej i pedagogicznej świadczą liczne wyróżnienia i nagrody. Jest pierwszym dyrygentem gościnnym orkiestry Norddeutscher Rundfunk w Hamburgu. W 1995 roku dyrygował Sinfonią Varsovią na tournée po Stanach Zjednoczonych. W 1997 roku wydał książkę pt. "Labirynt czasu. Pięć wykładów na koniec wieku" (Warszawa, "Presspublica").

Krzysztof Penderecki to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, zupełnie wyjątkowe. W muzyce XX wieku nikt chyba nie zrobił takiej kariery, jak on. Nie zrobił jej również tak szybko! Może tylko Igor Strawiński mógłby mu dorównać.

Krzysztof Penderecki
Data urodzenia

22.11.1933

Miejsce urodzenia

Dębica

Bibliografia
d2rk4ka

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rk4ka
d2rk4ka
d2rk4ka
d2rk4ka

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj