Trwa ładowanie...

Książki na lato

Nowe powieści Rotha, Pamuka, Oates, Safak, biografie Zofii Nałkowskiej, Haliny Mikołajskiej, Hanki Bielickiej to niektóre nowości książkowe, które wydawcy przygotowali na letnie miesiące.

Książki na latoŹródło: "__wlasne
d1w0f3l
d1w0f3l

Nowe powieści Rotha , Pamuka , Oates , Safak , biografie Zofii Nałkowskiej , Haliny Mikołajskiej, Hanki Bielickiej to niektóre nowości książkowe, które wydawcy przygotowali na letnie miesiące. W lecie w księgarniach pojawi się kilka ciekawie się zapowiadających powieści. Jedna z nich to Upokorzenie Philipa Rotha (Czytelnik), trzydziesta książka w dorobku tego autora, który tym razem opowiada historię starzejącego się aktora, który szuka pocieszenia
w nowej miłości. W Opowieści wdowy , najnowszej książce Joyce Carol Oates (Rebis), autorka Blondynki po raz pierwszy pisze o swoim życiu. Opowiada o czasie, gdy próbowała przyjść do siebie po śmierci ukochanego męża, z którym przeżyli razem prawie pół wieku. Ostatni mieszkaniec (Prószyński i S-ka) to z kolei nowa powieść hinduskiego laureata nagrody Bookera - Aravinda Adiga . Akcja rozgrywa się w Bombaju, gdzie w miejscu starej kamienicy ma powstać luksusowy apartamentowiec. Większość lokatorów zgadza się na hojną ofertę developera, tylko jeden z nich postanawia zostać, co doprowadza do dramatycznego konfliktu.

Czarna księga Orhana Pamuka (Wydawnictwo Literackie) zapowiadana jest przez wydawcę jako "pierwsza turecka powieść detektywistyczna". Pewnego dnia Gallip, prawnik ze Stambułu odkrywa, że jego żona i brat zniknęli bez śladu. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, które doprowadzi go do niepokojących odkryć. Nakładem WL ukaże się też Czarne mleko Elif Safak , najbardziej osobista z dotychczas opublikowanych powieści tureckiej pisarki, która tym razem opisuje kryzys osobowości i depresję, której doświadczyła po urodzeniu dziecka.

Powieść Thomasa Bernharda Wycinka. Ekscytacja z 1984 roku swego czasu wywołała skandal, autorowi wytoczono proces o zniesławienie, a książkę objęto zakazem sprzedaży w Austrii. Teraz tę opowieść o pewnej suto zakrapianej kolacji w wiedeńskich kręgach artystycznych wyda po polsku Czytelnik. Nakładem tego samego wydawnictwa ukaże się kolejna, po W moim obcym kraju książka Hansa Fallady - Pijak. Ciekawe są okoliczności jej powstania - autor pisał tę powieść w 1944 roku w hitlerowskim zakładzie karnym, potem wyniósł ją potajemnie na wolność i opublikował. Pijak to najbardziej autobiograficzna z książek Fallady .

Wydawnictwo Literackie proponuje HHhH Laurenta Bineta (Wydawnictwo Literackie), powieść historyczna z czasów II wojny światowej, debiut 38-letniego pisarza, za który w 2010 roku otrzymał Nagrodę Goncourtów, to kolejna - po Łaskawych Jonathana Littella i Janie Karskim Yannicka Haenela - książka, która stała się przedmiotem dyskusji wśród francuskich literatów i historyków.Binet opowiada o kulisach zamachu na Reinharda Heydricha, jednego z czołowych nazistów, hitlerowskiego namiestnika w czeskiej Pradze. Tytuł jest akronimem słów "Himmlers Hirn heisst Heydrich" ("Mózg Himmlera nazywa się Heydrich").

d1w0f3l

W lecie w księgarniach pojawi się kilka ciekawych książek historycznych. W sierpniu w Rebisie ukażą się wspomnienia Aleksandra Topolskiego, z dwu lat, które spędził w sowieckich łagrach, zanim wydostał się z ZSRR z armią Andersa. W książce Biez wodki. Moje wojenne przypadki w Rosji Topolski opowiada o swojej walce o przetrwanie w obozie wśród złodziei, bezwzględnych członków młodocianych gangów, więźniów politycznych, polskich patriotów i nieszczęśliwych Uzbeków. Znak wyda Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce Jochena Boehlera , kolejną książkę autora Zbrodni Wehrmachtu w Polsce , ukazującą wojnę z niemieckiej perspektywy. Książka ukaże się w sierpniu, a pod koniec tego miesiąca autor odwiedzi Polskę.

Wydawnictwo Czarne specjalizujące się w literaturze faktu proponuje na lato m.in. Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów Walerija Paniuszkina, Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Christiana Ingrao - opowieść o słynnej niemieckiej formacji, która pacyfikowała Powstanie Warszawskie, oraz niekonwencjonalne spojrzenie na sposoby, jakimi Zachód wspiera kraje "trzeciego świata" - książkę Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej Lindy Polman .

Tego lata czeka nas prawdziwy wysyp biografii. Zbigniew Korpolewski w książce Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu (Prószyński i S-ka) opisuje życie zawodowe, drogę do wielkiej kariery, życie osobiste (m.in. wielką miłość do kapeluszy) jednej z najbardziej cenionych polskich aktorek.Joanna Krakowska w książce Mikołajska. Teatr i PRL (W.A.B.) opowie o innej wielkiej gwieździe polskiej sceny, a Hanna Kirchner , która poświęciła kilkanaście lat na studiowanie twórczości i biografii autorki Medalionów , wyda książkę Nałkowska. Życie pisane (W.A.B.). Biograficzny charakter będzie też miała książka Józefa Hena Nowolipie. Najpiękniejsze lata (W.A.B.) - dwie opowieści o dzieciństwie i młodości pisarza na tle przedwojennej
Warszawy, miasta, w którym przenikały się światy Polaków i Żydów. We wrześniu nakładem wydawnictwa Rosner i S-ka ukaże się książka Hombre Kapuściński, w której słynnego reportera wspomina jego przyjaciel - Mirosław Ikonowicz .

Obok powyższych książek polecamy także obszerne, obejmujące aż 33 tytuły, zestawienie najlepszych książek na wakacje polecanych przez Wirtualną Polskę .

[oprac. GW]

d1w0f3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0f3l