Trwa ładowanie...

Konsulat we Lwowie o wizie dla Tarasa Prochaśki

Konsulat we Lwowie o wizie dla Tarasa ProchaśkiŹródło: Inne
d2e4k35
d2e4k35

Konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Osuchowski wyraził w piątek ubolewanie z powodu incydentu wokół - jak powiedział - rzekomej odmowy przyznania polskiej wizy znanemu pisarzowi ukraińskiemu Tarasowi Prochaśce .

- Narozrabialiśmy, ale takie rzeczy się zdarzają, zwłaszcza, gdy pracownicy konsulatu działają w warunkach konieczności obsługiwania tak wielu interesantów, jak we Lwowie - powiedział.

Zaprzeczył jednocześnie, jakoby Prochaśko usłyszał w konsulacie odmowę przyznania mu wizy do Polski.

d2e4k35

- Żadnej odmowy nie było. Pan Prochaśko nie spotykał się z konsulem, lecz przeprowadził rutynową rozmowę z ukraińską pracownicą konsulatu w tzw. okienku, składając aplikację wizową. Formularz wypełniony był niedokładnie. Prochaśko nie miał też obowiązkowego ubezpieczenia, koniecznego dla wjazdu do Polski. Z powodu błędów formalnych aplikacja została odrzucona - wyjaśnił Osuchowski.

Konsul podkreślił także, że Prochaśko w rozmowie z pracownicą konsulatu nie mógł określić, czym się w rzeczywistości zajmuje.
Raz mówił, że jest dziennikarzem, a raz pisarzem. To wzbudziło uzasadnione podejrzenia - powiedział Osuchowski.

W czwartek, Prochaśko poinformował, że konsulat RP we Lwowie odmówił mu wizy, gdyż - jak się wówczas wyraził - nie potrafił udowodnić, że zajmuje się pisaniem książek.

- To właściwie moja wina, ponieważ na rozmowę z konsulem nie przyniosłem żadnego pisma, które oficjalnie zaświadczyłoby, iż jestem pisarzem. Nie miałem też ze sobą książek, które napisałem, więc nie mam żadnych pretensji do polskich władz konsularnych - owiedział literat.

d2e4k35

Prochaśko wybierał się do Polski na zaproszenie Instytutu Książki w Krakowie. Miał tam uczestniczyć w IV Krakowskich Dniach Literatury.

- Konsul, która ze mną rozmawiała powiedziała, że z zaproszenia z Instytutu Książki wynika jedynie, że nazywam się Taras Prochaśko , więc nie ma podstaw, by uwierzyć, iż rzeczywiście jestem pisarzem - relacjonował.

Konsul Osuchowski poproszony o komentarz w tej sprawie, wyraził całkowite zaskoczenie z powodu zaistniałej sytuacji.

- Zbadam to, jednak chcę powiedzieć, iż konsul rozpatrujący wnioski wizowe ma prawo żądać od interesantów dodatkowych dokumentów. Nie ma także obowiązku znać każdego ukraińskiego pisarza - oświadczył.

40-letni Prochaśko został w ubiegłym roku laureatem polskiego konkursu literackiego im. Josepha Conrada, organizowanego dla ukraińskich pisarzy.

Mieszka i tworzy w Iwano-Frankowsku, czyli dawnym Stanisławowie. Należy do skupionego wokół Iwano-Frankowska stanisławowskiego kręgu pisarskiego, którego głównym przedstawicielem jest Jurij Andruchowycz .

d2e4k35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e4k35