Trwa ładowanie...
dgzug7w

Joseph Conrad

Inne
Źródło: Inne

Powieściopisarz i nowelista angielski polskiego pochodzenia.

Urodził się w Polsce. Syn działacza niepodległościowego. W latach 1862-67 przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w głębi Rosji. W wieku 16 lat wyjechał do Marsylii i został marynarzem. Z językiem angielskim zetknął się dopiero w wieku dwudziestu jeden lat, zaciągnąwszy się na statek brytyjskiej floty. Pracując jako marynarz doszedł do rangi kapitana i pływał po morzach całego świata. W 1894 r. osiadł na stałe w Anglii i rozpoczął pracę literacką. Do końca życia utrzymywał kontakt z ojczyzną, jednak pisał po angielsku. Zmarł w Bishopsbourne koło Canterbury.

jego pierwszą powieścią było Szaleństwo Almayera. Po niej nastąpiły kolejne znakomite utwory: Murzyn z załogi Narcyza, Lord Jim (1900), Jądro ciemności, Tajfun, Los, Smuga cienia i in. Zwłaszcza Jądro ciemności wpisało się na stałe do klasyki literatury światowej.

Większość jego książek podejmuje bliską Conradowi tematykę marynistyczną i głosi przesłanie moralne, iż wierność ideałom, honor i poczucie obowiązku stanowią o wartości człowieka.

dgzug7w

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgzug7w
dgzug7w
dgzug7w