Trwa ładowanie...
d3rhm2n
02-08-2011 00:00

Jądro ciemności

książka
Oceń jako pierwszy:
d3rhm2n
Jądro ciemności
Tytuł oryginalny

Heart of Darkness

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Powieść Jądro ciemności zainspirowana została sześciomiesięcznym pobytem Josepha Conrada w Kongu Belgijskim w roku 1890. W koloniach spotkał się z przerażającymi stosunkami panującymi między ludźmi; z prymitywnymi instynktami. Zobrazował je m. in. w postaciach: Kurtza, dyrektora stacji centralnej, fabrykanta cegły i innych.

Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. Ciemność oznacza moralne zło, jakiemu ulec może każdy człowiek. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa: Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności (o Kurtzu).

Ciemnymi, czyli za zacofanymi i dzikimi, nazywają kolonialiści rdzennych mieszkańców Afryki. Jądro? interpretować można jako sens, istotę, inaczej tajemnicę ludzkiego bytu.

Conrad w swojej powieści często posługuje się kontrastem. Zestawia ciemność z jasnością, kolor biały z czarnym, nędzę z elegancją, prawdę z fałszem, itp. W powieści zdecydowanie dominuje jednak ciemność.

Akcja opowiadania rozpoczyna się na żaglowcu Nellie, którym piątka przyjaciół wyruszyła w rejs po Tamizie, niedaleko miejscowości Gravesend. Jednym z uczestników wyprawy i jednocześnie głównym bohaterem, pełniącym funkcję narratora w tym utworze, jest Charles Marlow, marynarz. W oczekiwaniu na odpływ opowiada on reszcie załogi jedną ze swych przygód. Cały utwór jest streszczeniem jego historii dotyczącej spełnienia młodzieńczych marzeń Marlowa w młodości zastanawiały białe plamy na mapie.

Jądro ciemności
Numer ISBN

978-83-240-1807-9

Wymiary

145x205

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

112

Inne wydania

Warszawa - 2008-03-29, Kraków - 2004-07-12, Poznań - 2009-11-18

d3rhm2n

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rhm2n
d3rhm2n
d3rhm2n