ycipk-2djjie
ycipk-2djjie

Jądro ciemności - książka

978-83-240-1807-9.jpg "__wlasne
Podziel się

Powieść Jądro ciemności zainspirowana została sześciomiesięcznym pobytem Josepha Conrada w Kongu Belgijskim w roku 1890. W koloniach spotkał się z przerażającymi stosunkami panującymi między ludźmi; z prymitywnymi instynktami. Zobrazował je m. in. w postaciach: Kurtza, dyrektora stacji centralnej, fabrykanta cegły i innych.

ycipk-2djjie

Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. Ciemność oznacza moralne zło, jakiemu ulec może każdy człowiek. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa: Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności (o Kurtzu).

Ciemnymi, czyli za zacofanymi i dzikimi, nazywają kolonialiści rdzennych mieszkańców Afryki. Jądro? interpretować można jako sens, istotę, inaczej tajemnicę ludzkiego bytu.

Conrad w swojej powieści często posługuje się kontrastem. Zestawia ciemność z jasnością, kolor biały z czarnym, nędzę z elegancją, prawdę z fałszem, itp. W powieści zdecydowanie dominuje jednak ciemność.

Akcja opowiadania rozpoczyna się na żaglowcu Nellie, którym piątka przyjaciół wyruszyła w rejs po Tamizie, niedaleko miejscowości Gravesend. Jednym z uczestników wyprawy i jednocześnie głównym bohaterem, pełniącym funkcję narratora w tym utworze, jest Charles Marlow, marynarz. W oczekiwaniu na odpływ opowiada on reszcie załogi jedną ze swych przygód. Cały utwór jest streszczeniem jego historii dotyczącej spełnienia młodzieńczych marzeń Marlowa w młodości zastanawiały białe plamy na mapie.

ycipk-2djjie
Jądro ciemności - Szczegóły książki
Tytuł oryginalny

Heart of Darkness

Numer ISBN

978-83-240-1807-9

Rok wydania

1890

Wymiary

145x205

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

112

Inne wydania

Warszawa - 2008-03-29, Kraków - 2004-07-12, Poznań - 2009-11-18

Autorzy
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2djjie
ycipk-2djjie