J.K. Rowling poszłaby za to do więzienia. Kontrowersyjny komentarz na temat transpłciowości
"Kontrowersyjny" to w ostatnich latach nieodłączny przymiotnik pojawiający się przy okazji cytowania wypowiedzi J.K. Rowling. Autorka niesłychanie popularnej serii powieści o Harrym Potterze często wyraża swoją opinię na tematy związane z nienormatywną seksualnością. Co powiedziała tym razem?
Warto zaznaczyć, że to już nie pierwszy tego typu komentarz znanej pisarki. Pierwszy skandal z jej udziałem wybuchł po tym, jak w 2019 roku Rowling zaapelowała o wspieranie ekspertki podatkowej Mayi Forstater, która została zwolniona z pracy za niewłaściwe traktowanie osób transpłciowych. Autorka wyśmiała również na swoim Twitterze (dzisiaj X) określenie "osoby menstruujące".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwiazdy piszą książki. I to na potęgę
Rowling znowu budzi kontrowersje
Od poglądów pisarki stanowczo odcięły się m.in. gwiazdy wcielające się w główne role w "Harrym Potterze": Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Potępianie Rowling wyraźnie jednak zelżało przy okazji promocji gry RPG Dziedzictwo Hogwartu, co prawdopodobnie było częścią machiny marketingowej. Niedawno autorka po raz kolejny przypomniała bowiem o swoich poglądach.
W serwisie X opublikowała zdjęcie z hasłem: "Powtórzcie: transkobiety są kobietami", co skomentowała jedynie krótkim zaprzeczeniem: "Nie". W rozgorzałej pod postem dyskusji udzielała się niekiedy sama pisarka, dopisując dodatkowe wyjaśnienia do swoich poglądów. W jednym z komentarzy przyznała nawet, że wolałaby pójść do więzienia niż się ich wyrzec.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Z radością odsiedzę dwa lata, jeśli alternatywą będzie wymuszone wyrażanie poglądów i wymuszone zaprzeczanie prawdziwości i znaczenia płci. Wnieście sprawę do sądu. To będzie lepsza zabawa niż kiedykolwiek na czerwonym dywanie" – twardo deklarowała Rowling.
Kariera J.K. Rowling
Największą sławę przyniosła J.K. Rowling oczywiście seria o słynnym czarodzieju. Pierwszy odcinek sagi zatytułowany "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" kobieta napisała tuż po rozwodzie i urodzeniu córeczki. Pomysł na książkę narodził się w 1990 roku podczas podróży pociągiem. Powieść powstawała potem przy stoliku w kawiarni, kiedy dziecko zasypiało. Autorka mieszkała wtedy w maleńkim mieszkanku w Edynburgu i żyła z 280 funtów zasiłku rodzinnego. Do kawiarni wychodziła z dzieckiem, aby się ogrzać.
Po sześciu latach od debiutu pierwszego tomu i napisaniu czterech kolejnych 38-letnią J.K. Rowling uznano za najbogatszą kobietę na Wyspach Brytyjskich, zamożniejszą od królowej. Łącznie stworzyła 8 książek w cyklu oraz kilka go uzupełniających (m.in. "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"). Na ich podstawie nakręcono kasowe filmy. Ponadto J.K. Rowling pisze powieści kryminalne pod pseudonimem Robert Galbraith, jest również autorką pozycji dla dorosłych, m.in. "Trafnego wyboru".
Media, zakupy, reklama – Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.