Trwa ładowanie...

II Festiwal Schulzowski w Drohobyczu

II Festiwal Schulzowski w DrohobyczuŹródło: Inne
dbyulev
dbyulev

W Drohobyczu na Zachodniej Ukrainie rozpoczął się w poniedziałek II Festiwal Brunona Schulza . Do miasta, w którym urodził się i umarł twórca Sklepów cynamonowych , przybyli z tej okazji jego wielbiciele z Polski, Ukrainy, Izraela, Finlandii i Japonii.

"Impreza potrwa do niedzieli i zakończy się nocnym pochodem po miejscach związanych z Schulzem , podczas którego będziemy czytać jego utwory po polsku i w tłumaczeniu ukraińskim" - poinformowała organizatorka festiwalu, Wira Meniok.

"Będziemy iść z pochodniami od miejsca, w którym Schulz się urodził, do miejsca, w którym zakończył swoje życie" - tłumaczyła.

Na czas trwania II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza zaplanowano wystawy grafików i malarzy inspirowanych jego twórczością, spektakle teatralne, spotkania z tłumaczami i warsztaty translatorskie. W piątek odbędzie się sesja naukowa Bruno Schulz a Kultura Pogranicza. W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, w Drohobyczu zostanie odsłonięta poświęcona Schulzowi tablica pamiątkowa.

dbyulev

Bruno Schulz urodził się w Drohobyczu 12 lipca 1892 r. Był najmłodszym synem właściciela sklepu bławatnego, kupca Jakuba Schulza. Uczył się w drohobyckim gimnazjum, w 1911 r. zdał maturę. Próbował studiów architektonicznych na Politechnice Lwowskiej. W 1913 r. przez kilka miesięcy studiował na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wątłe zdrowie i ciężka sytuacja materialna po śmierci ojca zmusiły jednak Schulza do podjęcia stałej pracy. We wrześniu 1924 r. Schulz został nauczycielem rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu, gdzie pracował, z krótkimi przerwami, do 1941 r.

W 1942 r. okupujący Drohobycz Niemcy zatrudnili Schulza przy katalogowaniu konfiskowanych książek. Przyjaciele pisarze, zwłaszcza Zofia Nałkowska , usiłowali ściągnąć go do Warszawy. Schulz otrzymał fałszywą kenkartę i pieniądze na wyjazd. Ustalono nawet datę ucieczki. Niestety, kilka dni wcześniej Schulz został zastrzelony na ulicy przez gestapowca Karla Guenthera.

Literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle prozy: Sklepy cynamonowe i Sanatorium Pod Klepsydrą, nieco opowieści i szkiców krytycznych zamieszczanych w czasopismach oraz przekład powieści Franza Kafki Zamek . Dopełniają ją liczne listy do przyjaciół, m.in do: Witkacego, Gombrowicza , Nałkowskiej , Tuwima . Bezpowrotnie przepadły wszelkie materiały do przygotowywanej powieści Mesjasz.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj