Trwa ładowanie...

Holland, Tokarczuk i Graff przeciw homofobicznej agresji w Polsce. Apelują do KE o obronę europejskich wartości

"Prawa osób LGBT+ są prawami człowieka i jako takie powinny być chronione" - czytamy w liście, pod którym podpisało już niemal 50 twórców ze świata kultury, sztuki i nauki. Inicjatorki akcji wzywają też polski rząd, by "przestał wspierać organizacje propagujące homofobię".

Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk - inicjatorki petycji przeciwko homofobicznej agresji w Polsce Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk - inicjatorki petycji przeciwko homofobicznej agresji w Polsce Źródło: ONS
d4ld08k
d4ld08k

Inicjatorki listu zaadresowanego do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zwracają uwagę na dramatyczną sytuację osób nieheteronormatywnych w Polsce, które ich zdaniem stały się obiektem rządowej nagonki. Przytaczają głośną sprawę aresztowania Margot i niedawne protesty w Warszawie solidaryzujących się z niebinarną aktywistką, w czasie których zatrzymano 48 osób. Według autorek petycji, to sprawujący władzę rząd Zjednoczonej Prawicy odpowiada za eskalację nastrojów przeciwnych środowiskom LGBT+.

"Homofobiczna agresja w Polsce wzrasta, ponieważ jest wzmacniana przez rządzącą partię, która uczyniła z mniejszości seksualnych kozła ofiarnego, nie troszcząc się o bezpieczeństwo i dobrostan tych obywatelek i obywateli. Margot jest de facto ofiarą politycznych represji, aresztowaną za odmowę bycia poniżaną" - piszą autorki listu opublikowanego w sieci, który rozpowszechniany jest za pomocą mediów społecznościowych.

Protest po zatrzymaniu aktywistki LGBT. "Gdzie jest Trzaskowski?"

Jak podkreślają, sprawa Margot to kolejny cios wymierzony w stronę środowiska LGBT+ atakowanego także w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej. Odnosząc się do sprawy Margot, autorki podkreślają, że stawiane jej zarzuty "nie były akcjami 'chuliganów' ani 'prowokacją', jak twierdzą prorządowe media w Polsce, ale raczej desperackim aktem oporu przeciwko upadlającej, motywowanej homofobią mowie nienawiści".

Holland, Tokarczuk i Graff apelują zarówno do polskiego rządu, by "przestał wspierać organizacje propagujące homofobię" i "by pociągnął do odpowiedzialności osoby stojące za bezprawnymi i brutalnymi zatrzymaniami z 7 sierpnia" oraz do Komisji Europejskiej. Tą ostatnią wzywają do "natychmiastowego podjęcia kroków w obronie podstawowych europejskich wartości – równości, niedyskryminacji, szacunku dla mniejszości – które zostały w Polsce pogwałcone".

Petycja już spotka się z szerokim poparciem. W ciągu godziny od publikacji podpisało się pod nią prawie 50 wybitnych ludzi kultury, sztuki i nauki z Polski i zagranicy. Wśród nich tacy twórcy jak: Paweł Pawlikowski, Pedro Almodóvar, Margaret Atwood, Judith Butler, Jan Komasa, Timothy Snyder, Slavoj Žižek, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Warlikowski, Adam Zagajewski, Dorota Masłowska, Andrzej Leder.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj