Trwa ładowanie...
d1ef7ju

#dziejesienazywo: Ci ludzie byli nazywani „psami totalitaryzmu” - rozmowa z Piotrem Lipińskim

- Ci ludzie byli nazywani „psami totalitaryzmu”. Odpowiadali za wprowadzanie władzy ludowej i terroru w Polsce - mówi o byłych funkcjonariuszach Urzędu Bezpieczeńśtwa Piotr Lipiński, reporter historyczny, autor książki „Bicia nie trzeba było ich uczyć” opowiadającej o przeprowadzonym w latach 90. procesie Adama Humera, ubeka, który torturował i przesłuchiwał żołnierzy Armii Krajowej i opozycjonistów.

d1ef7ju
d1ef7ju

- Ci ludzie byli nazywani „psami totalitaryzmu”. Odpowiadali za wprowadzanie władzy ludowej i terroru w Polsce - mówi o byłych funkcjonariuszach Urzędu Bezpieczeńśtwa Piotr Lipiński, reporter historyczny, autor książki „Bicia nie trzeba było ich uczyć” opowiadającej o przeprowadzonym w latach 90. procesie Adama Humera, ubeka, który torturował i przesłuchiwał żołnierzy Armii Krajowej i opozycjonistów.

W przeprowadzonej przez Annie Gacek rozmowie Lipoński przyznał też, że ubecy z epoki stalinizmu byli niereformowalni:

- To był świat najbardziej zabetonowanych komunistów. Zupełnie innych niż konformistów z lat 70. i 80., którzy zapisywali się do partii nie mając nic wspólnego z ideologią, a chcących zdobywać posady, albo wyjechać za granicę. Ludzie pokroju Adama Humera byli inni. To byli najbardziej zabetonowani komuniści. I nawet w latach 90. korzystali z argumentów jakby wprost z drugiej połowy lat 40. (...) Powtarzali między sobą tezę, że ich proces jest zemstą za proces szesnastu przywódców podziemia po wojnie. Krążył wtedy pomysł spisania białej księgi, w której znalazłyby się nazwiska osób odpowiedzialnych za komunizm. Humer mówił, że szczyciłby się, gdyby jego nazwisko się w tej księdze znalazło.

d1ef7ju

Reporter przywołał też słowa, które wypowiedział siedzący już w celi Adam Humer:

- Niech pan napisze, że jestem ubekiem i komunistą. Bo ja się tym szczycę.

Dziennikarz, który w trakcie swojej kariery rozmawiał z wieloma oprawcami z UB wyznał, że tylko jeden z nich żałował swoich czynów: - Markus Kac po 1954 roku nawet odwiedzał swoje ofiary i próbował przeprosić. Ale to była jedna, jedyna osoba. Cała reszta ubeków uważała, że robili dobrze. (...) Humer nie mógł odciąć się od swojej przeszłości, bo to był najlepszy okres jego życia. (...) Gdyby potępił stalinizm, przekreśliłby cały swój życiorys.

Całej rozmowy możecie posłuchać tutaj:

O książce:

Urodzony w 1917 roku Adam Humer do partii komunistycznej wstąpił jeszcze przed II wojną światową. W latach stalinizmu był wicedyrektorem Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Prowadził postępowania przeciwko antysystemowemu podziemiu, bił i torturował. Po ponad pięćdziesięciu latach stanął przed sądem i trafił do tego samego więzienia na warszawskim Mokotowie, w którym pół wieku wcześniej stosował bestialskie metody przesłuchań.

d1ef7ju

Sprawa Adama Humera wstrząsnęła opinią publiczną. Po jednej stronie kaci, po drugiej żyjące ofiary, pomiędzy nimi opieszały sąd. Piotr Lipiński kreśli losy Humera od młodości przez karierę w UB po głośny proces o zbrodnie stalinowskie. Światopoglądowa schizofrenia, syndrom wyparcia czy ślepa wierność ideologii? Trudno określić postawę antybohatera tego reportażu, człowieka, który stał się symbolem powojennego terroru komunistycznego.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj