Trwa ładowanie...

"Do bani z takim komiksem": recenzja komiksu wydawnictwa Kultura Gniewu

Nie musisz być już obrzydliwie bogaty ani zdesperowany, aby postawić na półce ostatni komiks z prof. Nerwosolkiem. Wszystko dzięki Kulturze Gniewu, która wznowiła białego kruka Tadeusza Baranowskiego. I to w pięknej edycji.

"Do bani z takim komiksem": recenzja komiksu wydawnictwa Kultura GniewuŹródło: Materiały prasowe
d1dwxqd
d1dwxqd

Dawno, dawno temu, czyli w 2005 r., efemeryczna oficyna Orient Men i Spółka wypuściła album, którym Tadeusz Baranowski postanowił pożegnać się z dwójką swoich kultowych bohaterów: profesorem Nerwosolkiem i jego asystentką Entomologią Motylkowską.

"Tffffuj! Do bani z takim komiksem!" ukazało się w nakładzie zaledwie 550 sztuk. Album był nie tylko limitowany, ale zawierał też szereg unikalnych bonusów, w tym rysograf i replikę medalu (!), który Baranowski dostał jako nagrodę na festiwalu w Belgii.

Na rynku wtórnym komiks mogliście upolować w cenie tysiąca zł. Jeśli mieliście szczęście. Nie trudno się więc domyślić, że był poza zasięgiem większości fanów talentu mistrza.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

Aż do teraz. Po 15 latach Kultura Gniewu wznowiła album podtytułem "Do bani z takim komiksem". Wprawdzie nie ma tych samych dodatków, co w przypadku kolekcjonerki, ale i tak jest bardzo, bardzo dobrze. W pakiecie ze 48-stronicowym komiksem (twarda oprawa) dostajemy plakat o wymiarach 44x60 cm (gruby, błyszczący papier) oraz szkicownik (osobny zeszyt).

d1dwxqd

A co w środku? To dokładnie ten sam Baranowski, jakiego zapamiętaliśmy z "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa" czy "Przepraszam, remanent".

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na "Do bani z takim komiksem" składają się dłuższe bądź krótsze epizody z udziałem profesora i jego asystentki. Podobnie, jak reszta twórczości Baranowskiego, scenariusz przesiąknięty jest cudownie absurdalnym humorem, lingwistycznymi zabawami, autocytatami i aluzjami do popkultury. Oczywiście, jak na pożegnanie przystało, z gościnnym występem innych dobrze znanych bohaterów.

Rysunki? Też palce lizać, wciąż bajecznie kolorowe i niebywale plastyczne, choć fani na pewno zauważą, że z biegiem lat styl Baranowskiego nieco się zmienił i uprościł. Widać to szczególnie we fragmencie, gdzie autor przywołuje kadry ze swojego najbardziej kultowego komiksu. Ale to naprawdę niuans. Serdecznie polecam.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj