Trwa ładowanie...
czytanie
15-04-2011 14:19

"Czytamy gdzie indziej" - nowa akcja promujaca czytelnictwo

16 kwietnia w Warszawie rusza nowa akcja promująca czytelnictwo. Na warszawskiej Ochocie wyznaczono trzy trasy, gdzie aktorzy Teatru Ochota będą przez cały dzień czytać książki dzieciom i dorosłym.

Share
"Czytamy gdzie indziej" - nowa akcja promujaca czytelnictwoŹródło: Thinkstock
d13h14e

"Henry Miller czytał w kuchni, Simone de Beauvoir w Cafe de Flore, a Umberto Eco wyznał ostatnio, że najciekawsze książki czyta w toalecie. Znajdź z nami swoje miejsce na lekturę!" - zachęcają organizatorzy akcji "Czytamy gdzie indziej": Teatr Ochoty oraz instytucje zrzeszone w stowarzyszeniu Eunic Cluster Warszawa, zajmującym się szeroko pojmowaną promocją kultury.

16 kwietnia aktorzy związani z Teatrem Ochoty czytać będą dzieciom i dorosłym w mało znanych i tajemniczych zakątkach dzielnicy. Fragmentów najciekawszej młodej europejskiej literatury będzie można będzie posłuchać m.in. u fotografa, w kwiaciarni, u kapelusznika, w maglu. Jeżeli kogoś ze słuchaczy zachęci głośna lektura, będzie mógł kupić wybraną książkę w kawiarni Mam Ochotę. Po zakończeniu akcji wszystkie książki biorące w niej udział zostaną przekazane przez wydawnictwa do ochockich bibliotek.

Trasa przeznaczona dla dzieci zatytułowana będzie "Podążaj za białym kotem", a czytanie zaplanowano w godzinach 11-13. W pracowni fotograficznej przy Grójeckiej 40 czytana będzie książka Marek i Mirek Gannniego Rodari , a w Biurze Takashi Shimzu (Filtrowa 75) odbywać się będzie głośna lektura Tajemnicy białego kota Kaethe Recheis i Friedla Hofbauera. W pracowni kapeluszniczej (Grójecka 59) będzie można posłuchać książki Szkoła czarów i inne opowieści Michaela Ende , a w garderobie Teatru Ochota - "Zaczarowanych historii" Marii Letki.

d13h14e

Popołudniowy spacer z książkami po Ochocie pod hasłem "W poszukiwaniu opowieści" zaplanowano w godzinach 14-17.W kwiaciarni (Częstochowska 20) czytane będą Opowieści dla Abrama Janiny Katz , w Salonie Myśliwskim (Tarczyńska 1) - W cieniu arki Anne Provoost . W liceum im. Słowackiego (Wawelska 46) będzie można posłuchać Nocnego pociągu do Lizbony Pascala Merciera , a w PEWEKS-ie (Majewskiego 34) - książki Jestem komunistyczną babą Dana Lungu . Czytanie odbywać się też będzie w mieszkaniach prywatnych - przy Uniwersyteckiej 1 posłuchać będzie można Starszego brata,
młodszego brata Filipa i Mateia Florianów , a przy Mianowskiego 14 - Pięcioksięgu Izaaka Angela Wagensteina .

Na wieczór - od 18 do 21 - zaplanowano przechadzkę zatytułowaną "Niebezpieczne książki". W Muzeum Kolejnictwa (Towarowa 1) będzie można posłuchać Panny młodej w śniegu Jana Seghersa , a w maglu przy Baśniowej 3 - Z zamkniętymi oczami Gianrico Carofiglio . W podziemiach Muzeum Ikon (Białobrzeska 31) czytane będzie Odkrycie nieba Harry'ego Mulischa , a w garderobie Teatru Ochota - Kto znajduje, źle szukał Aglaji Veteranyi .

Literacka akcja "Czytamy gdzie indziej" jest reakcją na raport z badań nad czytelnictwem za rok 2010 przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS OBOP. Wynika z niego, że aż 56 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie zajrzało do żadnej książki, nawet kucharskiej.

d13h14e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13h14e
d13h14e