Trwa ładowanie...
ycipk-1ki0d8

"Corto Maltese, t. 10 - Tango": boskie Buenos [RECENZJA]

"Tango" to już 10. album kultowej serii "Corto Maltese". Gdzie tym razem Hugo Pratt rzuca romantycznego marynarza?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Corto Maltese, tom 10. - Tango"
"Corto Maltese, tom 10. - Tango" (Materiały prasowe)
ycipk-1ki0d8

Rok 1923. Maltański obieżyświat trafia do Argentyny. Chce odszukać przyjaciółkę, znaną z tomu "Bajka Wenecka", polską Żydówką Luizę Bruszowic. Niestety, spóźnił się. Dziewczyna została zamordowana, a jej córeczka zapadła się pod ziemię.

Próbując dopaść sprawcę, Corto Maltese wikła się skomplikowaną intrygę sięgającą najwyższych szczebli. Na swojej drodze spotyka korowód typów spod ciemnej gwiazdy: alfonsów ze spółdzielni "Warszawa", cyngli, umoczonych gliniarzy i pewnego słynnego rewolwerowca, który powinien być martwy. Trup ścieli się gęsto.

ycipk-1ki0d8

Tym razem tło historyczne nie odgrywa tak istotnej roli, jak zwykle, a nieodłączny dla serii Rasputin zostaje tylko wspomniany.

Hugo Pratt skupia się przede wszystkim na kryminalnym aspekcie opowieści, czyniąc z "Tanga" rasowe noir w duchu "Chinatown" czy "Trzeciego człowieka". Jednocześnie nie rezygnując z charakterystycznej dla cyklu lekko onirycznej atmosfery.

Choć to już 10. tom serii, po autorze absolutnie nie widać spadku formy. Pratt wciąż genialnie opowiada obrazem, kadrowanie to poezja, a wyblakłe kolory idealnie oddają duszny klimat spalonego słońcem Buenos Aires. Wielka szkoda, że do końca zostały tylko dwa tomy.

ycipk-1ki0d8

Ocena: 8/10

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ki0d8

ycipk-1ki0d8
ycipk-1ki0d8