Trwa ładowanie...
papież
05-04-2011 12:16

"Chłopiec z Wadowic" - biografia Jana Pawła II dla dzieci

Chłopiec z Wadowic to biografia Jana Pawła II dla dzieci, która właśnie trafiła do księgarń. Książka ma pokazać młodym ludziom, zwłaszcza tym, którzy z racji wieku nigdy nie spotkali papieża, że Karol Wojtyła był kiedyś tak jak oni zwykłym, małym chłopcem - podkreślają autorzy Małgorzata Skowrońska i ks. Robert Nęcek.

"Chłopiec z Wadowic" - biografia Jana Pawła II dla dzieciŹródło: "__wlasne
d29l9qo

* Chłopiec z Wadowic to biografia Jana Pawła II dla dzieci, która właśnie trafiła do księgarń. Książka ma pokazać młodym ludziom, zwłaszcza tym, którzy z racji wieku nigdy nie spotkali papieża, że Karol Wojtyła był kiedyś tak jak oni zwykłym, małym chłopcem - podkreślają autorzy Małgorzata Skowrońska i ks. Robert Nęcek .*

"Postać Jana Pawła II przedstawiana jest zazwyczaj pomnikowo. Dla dzieci jest bardzo odległa i obca. My postanowiliśmy ten dystans skrócić, a jednocześnie nie mówić dzieciom o papieżu w sposób infantylny. Pokazujemy, że był kimś, kto przeżywał nie tylko sukcesy, ale też porażki" - powiedziała PAP Małgorzata Skowrońska , dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Z książki dowiedzieć się można m.in. że jako dziecko Karol zwany Lolkiem chciał być lotnikiem, tak jak Amerykanin Charles Lindbergh, który przeleciał nad Oceanem Atlantyckim, oraz że przez całe życie miał ogromne poczucie humoru, lubił wędrować po górach, jeździć na nartach i pisać wiersze.

d29l9qo

Autorzy przytaczają wiele anegdot, ale też przypominają, że Jan Paweł II był wyjątkowym papieżem: odbył pielgrzymki do 129 krajów, spotykał się z wyznawcami innych religii, beatyfikował i kanonizował 1825 osób. Piszą też o chorobie i śmierci papieża oraz o jego procesie beatyfikacyjnym.

"Z jednej strony ta książka ma przybliżyć dzieciom Jana Pawła II , a z drugiej strony ma pewien walor wychowawczy. Dopełnieniem każdego rozdziału jest krótki tekst, w którym piszę np. o szacunku i wdzięczności wobec rodziców, radzeniu sobie z przeciwnościami, o przyjaźni, spełnianiu marzeń i o tym, że warto się uczyć" - mówił ks. Robert Nęcek , rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Pierwszymi czytelnikami i recenzentami książki, jeszcze zanim trafiła ona do druku, były dzieci. "Ich uwagi uwzględniliśmy w książce" - zapewniają autorzy.

Uzupełnieniem książki jest ściągawka dla rodziców zawierająca kalendarium życia Karola Wojtyły i "papieskie ABC", w którym opisany jest m.in. papieski strój i tryb wyboru papieża.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Honorowym patronatem objął książkę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz .

d29l9qo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29l9qo