Trwa ładowanie...
dzfm3f1

Stanisław Dziwisz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Stanisław Dziwisz jest najbardziej rozpoznawalnym polskim duchownym rzymskokatolickim. Wieloletni przyjaciel i towarzysz w posłudze biskupiej, a później papieskiej, Karola Wojtyły.

Stanisław Dziwisz – biografia

W latach 1957-1963, Dziwisz uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Na księdza został wyświęcony w katedrze na Wawelu, przez Karola Wojtyłę, który wówczas pełnił funkcję biskupa pomocniczego w Krakowie.

Studia doktoranckie z teologii Dziwisz rozpoczął na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a doktorat uzyskał na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1981 rok). Praca doktorancka Dziwisza nosi tytuł: Kult św. Stanisława Biskupa w Krakowie do Soboru Trydenckiego.

W latach 1966-1978 Stanisław Dziwisz piastował stanowisko sekretarza i kapelana Karola Wojtyły (wówczas Wojtyła był arcybiskupem krakowskim), a w latach 1978-2005 Dziwisz pełnił funkcję osobistego sekretarza Jana Pawła II. Następnie, w 2006 roku Benedykt XVI mianował Dziwisza kardynałem (do 2016 roku). Wraz z nastaniem roku 2016, Dziwisz osiadł na archidiecezji krakowskiej, jako arcybiskup senior. Wśród wielu odznaczeń i tytułów, które otrzymał Stanisław Dziwisz, najważniejszym jest Order Orła Białego (najwyższe i najstarsze odznaczenie państwowe w Polsce).

Stanisław Dziwisz – książki

Stanisław Dziwisz jest autorem kilku publikacji, dotyczących prawd wiary oraz traktujących o życiu osobistym przyjaciela i papieża - Jana Pawła II.

Najnowsze publikacje kardynała Dziwisza to: U boku Świętego. Rozmowa z Gian Franco Svidercoschim (Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków 2014); Polsko, uwierz w swoją wielkość (Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2015) oraz Pielgrzymka odwagi i nadziei. Franciszek w Polsce z młodzieżą świata (Biały Kruk, Kraków 2016).

Jan Paweł II pod koniec życia poprosił swojego przyjaciela Stanisława o wykonanie testamentu. Tak się narodziła bestsellerowa książka Dziwisza - Świadectwo (2007 rok). Książka jest wspomnieniami o życiu i pracy polskiego papieża. W 2008 roku, na podstawie książki ukazał się film pod tym samym tytułem, Świadectwo.

Do pewnych kontrowersji wokół Dziwisza doszło po tym, jak wybrał i zlecił opublikować osobiste notatki Jana Pawła II z lat 1962-2003 (książka nosi tytuł Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003). Papież przed śmiercią polecił Dziwiszowi wypełnić jego testament. W testamencie było napisane, między innymi, aby spalić wszystkie notatki i zapiski poczynione przez Jana Pawła II. Sam Stanisław Dziwisz broni się, że jest to nadinterpretacja testamentu, aby dosłownie spalić wszystkie zapiski pozostałe po papieżu i zapewnia, że przed publikacją sam dokonywał wyboru, które notatki pokazać światu, a które zniszczyć.

Stanisław Dziwisz – kontrowersje

Ze Stanisławem Dziwiszem wiążą się też inne kontrowersje. W 2007 roku, „Głos Wielkopolski” oraz popularna włoska gazeta „La Stampa" zarzuciły Stanisławowi Dziwiszowi, że będąc osobistym sekretarzem głowy kościoła, nie powiadomił go, a nawet ukrywał przed Janem Pawłem II, skandale seksualne, w które wmieszani są księża.

Zgoda Stanisława Dziwisza na pochowanie tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 roku prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej na Wawelu, spotkała się z protestami i krytyką części społeczeństwa.

dzfm3f1

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfm3f1
dzfm3f1
dzfm3f1