Trwa ładowanie...

Cała Polska czyta dzieciom już dziewięć lat

Cała Polska czyta dzieciom już dziewięć latŹródło: AFP
d2j34q7
d2j34q7

* Bohdan Butenko został laureatem Nagrody Specjalnej Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" - ogłoszono podczas IX finału kampanii społecznej zachęcającej do głośnego czytania najmłodszym, który odbył się we wtorek w Warszawie.*

Doroczny finał kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" jest dla organizatorów okazją do podziękowania najbardziej aktywnym wolontariuszom - liderom i koordynatorom kampanii czytania: nauczycielom, bibliotekarzom, pracownikom placówek kulturalno-oświatowych z całego kraju, a także firmom i instytucjom, które promują i na różne sposoby wspierają działania fundacji. Podczas tegorocznego finału akcji wręczono 9 superstatuetek, 6 statuetek oraz 10 medali.

Koordynatorem Roku 2010 została Danuta Węgrowska z Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej. Działalność tej placówki obejmuje prawie całe województwo kujawsko-pomorskie, a w zorganizowanych w tym roku imprezach wzięło udział ponad tysiąc dzieci. Danuta Węgrowska dba o regularne wzbogacanie księgozbiorów; pozyskując środki od władz samorządowych na rzecz kampanii czytania dzieciom współpracuje aż z 74 placówkami.

d2j34q7

W tym roku nagrodzono bardzo różnorodne działania. Wśród nagrodzonych znalazła się Agnieszka Raczewska z Poradni Psychologiczno-Pedagogcznej w Czarnkowie, założycielka "Wypożyczalni babć", w której panie z Klubu Seniora czytają dzieciom bajki, organizatorka parady "Cały Czarnków czyta dzieciom" oraz Klubu Odlotowych Czytelników. Statuetki trafiły też do rąk Małgorzaty Biernackiej i Dariusza Panasa, policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy zorganizowali akcję czytania chorym dzieciom z udziałem gwiazd estrady, harcerzy i wolontariuszy.* Podczas lokalnych imprez czytelniczych organizowali oni pokazy koni i psów policyjnych a także występy policyjnej orkiestry. Do swych działań wciągnęli 24 komendy miejskie i powiatowe z całego Śląska.*

Przyznano również nagrody dla Partnerów Regionalnych Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, które trafiły do rąk przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom oraz innych współorganizatorów Centralnej Inauguracji IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Wolbromiu. Szczególnie wyróżnieni zostali koordynatorzy projektu "Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń", który dotyczył aktywizacji twórczej dzieci z domów dziecka oraz seniorów z Uniwersytetów III Wieku.

Laureatem Nagrody Specjalnej został w tym roku Bohdan Butenko , którego ilustracje do książek dla dzieci zachwycają od ponad pięćdziesięciu lat już trzecie pokolenie Polaków. Wśród ponad stu tytułów ilustrowanych przez Butenkę są m.in. seria o Gapiszonie i rysunki do powieści Edwarda Niziurskiego . 8 lutego Bohdan Butenko skończy 80 lat.

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" ma na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do codziennego 20-minutowego głośnego czytania dzieciom. Organizatorzy przekonują, że jest ono najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka, które w ten sposób uczy się obcowania z literaturą i wyrabia w sobie nawyk sięgania po książki.

d2j34q7

Do najważniejszych imprez zainicjowanych przez Fundację Cała Polska Czyta dzieciom należą: czerwcowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, cykle imprez pt. "Czytanie zbliża" integrujących dzieci niepełnosprawne i zdrowe, "Czytanie uzdrawia" czyli głośnego czytania małym pacjentom szpitali, Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka. Do ogłoszonych przez fundację programów "Czytające szkoły" i "Klub Czytających Przedszkoli" przystąpiło już ponad 2400 szkół i ponad 2200 przedszkoli z całego kraju.

d2j34q7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j34q7