Trwa ładowanie...

Bauman: należy stworzyć współczesną Bibliotekę Aleksandryjską

Powinno stworzyć się zbiór najważniejszych dzieł w dorobku kulturalnym poszczególnych krajów Unii na wzór Biblioteki Aleksandryjskiej i przetłumaczyć je na język każdego narodu po to, by wszyscy mogli je poznać - uważa filozof, profesor Zygmunt Bauman.

Bauman: należy stworzyć współczesną Bibliotekę AleksandryjskąŹródło: "__wlasne
d2f8dxu
d2f8dxu

Powinno stworzyć się zbiór najważniejszych dzieł w dorobku kulturalnym poszczególnych krajów Unii na wzór Biblioteki Aleksandryjskiej i przetłumaczyć je na język każdego narodu po to, by wszyscy mogli je poznać - uważa filozof, profesor Zygmunt Bauman . Prof. Bauman uczestniczył w konferencji "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy", która towarzyszy otwarciu Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie niedaleko Sejn (Podlaskie). Konferencja potrwa do soboty. Biorą w niej udział m.in. poeci, myśliciele, a także miłośnicy twórczości Czesława Miłosza . Tytuł sympozjonu odnosi się do książki noblisty Rodzinna Europa .

Według Baumana , to że Polska rozpoczęła prezydencję projektem "Rodzinna Europa", "świadczy o tym, że wstrzeliła się w dziesiątkę". "To jest właśnie kluczowa sprawa dla Europy", która jest Europą różnorodną, Europą diaspor - podkreślił.

Jednak "rodzinna Europa", jak dodał, to projekt bez gwarancji sukcesu, który zależy od ludzi - ile wysiłku w to włożą i czy nie zmienią się ich priorytety. Bauman przypomniał, że obecnie w Unii jest 27 krajów członkowskich, a wkrótce dołączą kolejne. "Będzie to ponad trzydzieści rozmaitych elementów tego tworu zwanego Europą, to trzydzieści rozmaitych bogatych wkładów kultury ludzkiej, trzydzieści rozmaitych tradycji, które warte są odczytania i przyjrzenia się" - podkreślił.

Profesor uważa, że jedną z dróg urzeczywistnienia projektu jest nowo powstałe Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Centrum dedykowane jest dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. Ma w praktyce edukować młodych ludzi na temat tych zagadnień.

d2f8dxu

Bauman dodał, że Unia nie powinna zajmować się tylko rolnictwem, budowaniem dróg czy stadionów w poszczególnych krajach, ale też "czynieniem swojego własnego dziedzictwa, swojego własnego spadku kulturowego dostępnym dla pozostałych członków Unii".

"Dzięki temu możemy wiedzieć, możemy poznać. A jak poznamy, to tylko od nas zależy, czy się rozsmakujemy w tym poznawaniu i byciu ze sobą, czy też na odwrót" - podsumował profesor.

d2f8dxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8dxu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj