Trwa ładowanie...

Ataku w tokijskim metrze można było uniknąć. Sekta była wspierana przez yakuzę

W marcu 1995 r. trujący gaz zabił 12 osób i trwale ranił ponad 5 tys. Atak terrorystyczny poprzedziło kilka innych tragicznych wydarzeń, które policja mogła z łatwością powiązać z morderczym kultem. Wydana właśnie książka "Człowiek yakuzy" opowiada o tych wydarzeniach.

Ataku w tokijskim metrze można było uniknąć. Sekta była wspierana przez yakuzęŹródło: PAP/EPA, fot: ROYAL THAI POLICE
d2dx1s4
d2dx1s4

Sekta Aum - Najwyższa Prawda (Aum Shinrikyo) powstała w 1984 r. jako mieszanka nauki, buddyzmu, okultyzmu i New Age.

- Założyciel grupy, na wpół niewidomy od urodzenia Shoko Asahara, był człowiekiem inteligentnym i odznaczającym się nadzwyczajną charyzmą. Werbował najwybitniejsze umysły, do jakich zdołał dotrzeć, i z czasem zaczął przekształcać swoją sektę w zabójczo skuteczną machinę wojenną. Udało mu się przyciągnąć setki zwolenników – pisze Jake Adelstein w swojej najnowszej książce "Człowiek yakuzy" (Wydawnictwo UJ).

Amerykański dziennikarz rozmawiając z Makoto Saigo, byłym bossem mafijnej rodziny, dowiedział się nie tylko o powiązaniach sekty z yakuzą, ale także o wydarzeniach, które mogły zapobiec tragedii z marca 1995 r.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Jorge

Okazuje się, że już pod koniec lat 80. wyznawcy kultu pojawili się na radarze policji. Sekta zbierając pieniądze na przeprowadzenie ataku zaczęła produkować metaamfetaminę, którą następnie sprzedawała japońskiej mafii. Jeden z gangów kupował także broń i piece dużej mocy do spalania odpadów. "Dla obu stron był to świetny interes" – podkreśla Adelstein, choć nie każdy yakuza cenił sobie współpracę z sektą Asahary.

d2dx1s4

Jedną z podstawowych zasad yakuzy jest to, aby nie rzucać się w oczy ze swoją działalnością przestępczą. Uczniowie Asahary działali zupełnie inaczej, czego dowiedli w listopadzie 1989 r., uprowadzając, a następnie mordując Tsutsumiego Sakamoto, jego żonę i rocznego synka. Sakamoto był prawnikiem otwarcie krytykującym działania sekty i ostrzegającym przed fanatycznymi skłonnościami. Kilka tygodni przed śmiercią udzielił na ten temat wywiadu dla telewizji TBS. Dziennikarze pokazali materiał guru sekty z prośbą o komentarz, wystawiając tym samym prawnika na gniew Asahary (na zdjęciu).

TOKYO, JAPAN: <FILE PHOTO> Former leader of the Aum Shinrikyo,  Shoko Asahara, real name Chizuo Matsumoto accused of masterminding the 1995 Sarin gas attack on Tokyo's subway, in which 12 people died and a further 5,000 were poisoned. The Tokyo District Court will give the final judicial desicion on him February 27, 2004. If he is found guilty, he will receive a death penalty (Photo by Getty Images) Getty Images
TOKYO, JAPAN: <FILE PHOTO> Former leader of the Aum Shinrikyo, Shoko Asahara, real name Chizuo Matsumoto accused of masterminding the 1995 Sarin gas attack on Tokyo's subway, in which 12 people died and a further 5,000 were poisoned. The Tokyo District Court will give the final judicial desicion on him February 27, 2004. If he is found guilty, he will receive a death penalty (Photo by Getty Images) Źródło: Getty Images

Przywódca sekty bez problemu przekonał swoich uczniów do morderstwa Sakamoto i jego rodziny, unikając przy tym jakiejkolwiek odpowiedzialności. Policja działała niedbale (nie znaleźli na miejscu zbrodni plakietki Aum Shinrikyo, którą zgubił jeden z napastników), a telewizja ani nie wyemitowała kluczowego wywiadu, ani nie poinformowała śledczych o tym, że nagranie mogło być gwoździem do trumny Sakamoto i jego bliskich. "Pojawiły się spekulacje, że śledztwo mogło być sabotowane przez sympatyka sekty w szeregach policji".

W czerwcu 1994 r. sekta przeprowadziła próbny atak z użyciem trującego gazu sarin w mieście Matsumoto. Zginęło siedem osób i było wielu rannych. Policja prowadziła śledztwo, ale dopiero w styczniu 1995 r. była niemal pewna, że za atakiem stoją uczniowie Asaharo. Mimo to nadal nie podejmowano żadnych działań i siłą rzeczy pozwolono, by Aum – Najwyższa Prawda rozpyliła gaz w tokijskim metrze dwa miesiące później.

- Był to pierwszy atak terrorystyczny, do którego wykorzystano broń chemiczną. Zaskoczył on kompletnie policję i japońskie społeczeństwo, choć sygnały ostrzegawcze pojawiały się już rok przed atakami – podkreśla autor "Człowieka yakuzy".

d2dx1s4

Dopiero po ataku w metrze władze zaczęły naloty na ośrodki sekty i aresztowania. Zamieszanie wokół Aum Shinrikyo nie było na rękę yakuzie, gdyż w mediach zaczęły się pojawiać doniesienia o powiązaniach mafii z sektą w kontekście produkcji i sprzedawania narkotyków. Tymczasem Makoto Saigo miał jeszcze inny powód, by nienawidzić sekty, a zwłaszcza jej rzecznika, Fumihiro Joyu.

- Saigo szczerze go nie znosił. Dostał szału, kiedy zobaczył w telewizji, że Joyu odjeżdża ze spotkania z dziennikarzami mercedesem. Białym mercedesem. Była to ulubiona marka yakuzy. On sam jeździł mercedesem. Nie zamierzał pozwolić, żeby przywódca jakiejś durnej sekty rozbijał się po Tokio mercedesem – wspomina amerykański dziennikarz.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Saigo pojechał pod siedzibę Aum – Najwyższej Prawdy z kilkoma gangsterami i zablokował auto Joyu, gdy zjawiło się na podjeździe. Yakuza kazał rzecznikowi wyjść z samochodu i walnął pięścią w przednią szybę. Nieopodal stali policjanci, którzy "przezornie oddalili się o jakieś 100 m".

d2dx1s4

- Dajcie znać, kiedy skończycie – powiedział znajomy detektyw, zapewniając Saigo, że nie słyszał, co gangster mówił do przestraszonego Joyu.

- Dobra – krzyknął Saigo. – Chciałem was tylko poinformować, że Joyu oddaje nam swój samochód na przechowanie.

- To bardzo miło z jego strony. Gratulujemy – odrzekł stróż prawa, który nie zamierzał stawać w obronie rzecznika morderczej grupy wyznaniowej.

Saigo postawił na swoim i utarł nosa mężczyźnie, który woził się po mieście niczym yakuza. Fumihiro Joyu nie spadł jednak włos z głowy. Rzecznik Aum – Najwyższej Prawdy nie odpowiedział za atak w 1995 r. i stoi obecnie na czele sekty Krąg Tęczowego Światła, powstałej w 2007 r. W jej szeregach znajduje się wielu byłych członków Aum Shinrikyo.

Sprawiedliwość sprawcom ataku terrorystycznego wymierzono dopiero pół roku temu. 6 czerwca 2018 r. wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na Shoko Asaharze i sześciu jego uczniach.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj