Trwa ładowanie...

2011: Rok Czesława Miłosza w Polsce i na Litwie

2011: Rok Czesława Miłosza w Polsce i na LitwieŹródło: PAP / Radek Pietruszka
dc3zy04
dc3zy04

Rok Czesława Miłosza , który będzie obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku, przyczyni się do zbliżenia obu narodów - taką nadzieję wyrazili w środę organizatorzy litewskich obchodów.

"Realizowany równolegle na Litwie i w Polsce program zademonstruje, iż nie zważając na różne polityczne okoliczności, nasze kultury mają wiele wspólnego" - powiedział dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, prezentując na konferencji prasowej w Wilnie program obchodów ogłoszonego przez litewski parlament Roku Czesława Miłosza .

W przyszłym roku mija setna rocznica urodzin polskiego poety, prozaika i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku. Kvietkauskas poinformował, że obchody będą dotyczyły głównie miejscowości, z którymi noblista był związany. "Chcemy, by jak najwięcej osób odwiedziło Szetejnie, gdzie się Miłosz urodził, okolice Kiejdan, a także dwór w Krasnogrudzie, gdzie Miłosz spędzał wakacje w latach szkolnych i uniwersyteckich. Tam właśnie planowane jest spotkanie intelektualistów litewskich i polskich" - poinformował Kvietkauskas.

Mówił też, że "C zesław Miłosz próbował jednoczyć diasporę litewską i polską w USA, apelował o zaprzestanie eskalacji napięcia między Litwinami i Polakami na tle narodowościowym i politycznym".

Program edukacyjny związany z obchodami Roku Czesława Miłosza obejmuje m.in. spotkania studentów obu krajów. Dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej wyraził nadzieję, że te spotkania i dyskusje przyczynią się do ożywienia dialogu między obu krajami.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

dc3zy04
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc3zy04