Trwa ładowanie...
d113obt

10 listopada w Katowicach gala Ambasador Polszczyzny

d113obt
d113obt

Najpiękniej mówiący, piszący i dbający o język polski zostaną wyróżnieni tytułami Ambasadora Polszczyzny podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 listopada w sali Symfonia Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wyróżnienie jest przyznawane po raz pierwszy. Ustanowiło je prezydium Rady Języka Polskiego (RJP), która jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach używania języka polskiego.

- To jedna z najważniejszych imprez z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Mamy wszyscy świadomość, że język polski jest dobrem najpowszechniejszym, że jest elementem naszej tożsamości narodowej i że gdyby nie język ojczysty, nie bylibyśmy niepodległym krajem - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

- Nie ma jeszcze przyjętego sposobu obchodzenia święta niepodległości. Chcielibyśmy, aby właśnie moda na polski stała się tym sposobem i aby w przyszłych latach 11 listopada stał się dniem, kiedy podkreślać będziemy, jak ważny jest polski dla wszystkich 60 mln Polaków, bo tylu ludzi posługuje się na całym świecie polskim jako pierwszym językiem - dodała.

d113obt

Tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny kapituła postanowiła przyznać wybitnemu pisarzowi Tadeuszowi Konwickiemu, w uznaniu jego zasług dla polskiej literatury, a zwłaszcza wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków.

Poza tym tytuł zostanie przyznany w pięciu kategoriach: Ambasador Polszczyzny w Mowie, Ambasador Polszczyzny w Piśmie, Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju, Młody Ambasador Polszczyzny - dla osoby do 35. roku życia oraz Ambasador Polszczyzny Regionalnej. W każdej z kategorii nominowano trzy osoby - to duchowni, naukowcy, pisarze, dziennikarze, artyści. Są wśród nich m.in. abp Tadeusz Gocłowski, Jacek Fedorowicz, Janusz Głowacki, Maciej Stuhr, czy zespół Trebunie Tutki.

Tytuł przyznaje kapituła złożona z członków Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz osób spoza rady, zaproszonych przez członków prezydium RJP. Tytuł w zakresie Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju przyznaje marszałek Senatu RP, po konsultacjach z kapitułą.

- Mamy nadzieję, że to będzie początek wielkiego ruchu społecznego, który się będzie nazywał moda na polski. Ma być modą na dobrą polszczyznę - piękną, staranną, etyczną, estetyczną. Chcemy więc propagować ludzi, którzy mówią, piszą, zachowują się po polsku wzorcowo. Wśród nominowanych są nie tylko osoby bardzo znane, ale i takie, które propagują polszczyznę, nie będąc na świeczniku - powiedział przewodniczący kapituły i przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.

d113obt

Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że wyróżnienia będą odtąd przyznawane co dwa lata, a idea ambasadorów polszczyzny upowszechni się dzięki organizowaniu konkursów różnych szczebli w szkołach już od przyszłego roku szkolnego, by uczniowie kształtowali swój gust na polszczyznę.

Zdobywcy tytułu oprócz honorowego dyplomu i statuetki otrzymują nagrodę finansową. Pula nagród to 105 tys. zł. Nagrody będzie wręczał m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Galę poprowadzi znany aktor Jerzy Radziwiłowicz. Opiekę reżyserską sprawuje Laco Adamik.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj