Jacek Fedorowicz
Jacek Jan Fedorowicz to znany polski satyryk, aktor. Fedorowicz z wykształcenia jest artystą malarzem. Dziennik Telewizyjny Fedorowicza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów lat 90'.
Jacek Fedorowicz – biografia
Jacek Fedorowicz urodził się w Gdyni, ale jego rodzice byli warszawiakami zatrudnionymi w polskiej gospodarce morskiej. W wieku siedmiu lat Fedorowicz przeżył Powstanie Warszawskie. Po wojennej zawierusze, polski satyryk zdobył dyplom na Wydziale Malarstwa (Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku) w roku 1960. Już jako młodzieniec upodobał sobie rozśmieszanie ludzi i, wraz ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą, założyli studencki teatr Bim-Bom w Gdańsku, funkcjonujący w latach 1954-1960.
Będąc studentem, Fedorowicz współpracował z gdańskim radiem w roli autora i aktora. Co więcej, Jacek pracował również jako dziennikarz i rysownik karykaturzysta w prasie ogólnopolskiej i lokalnej („Dookoła świata”, „Szpilki”, „Dziennik Bałtycki”, „Po prostu”, „itd”).
Następnie,w drugiej połowie lat 60', Fedorowicz zaczął prowadzić (wraz z Jerzym Gruzą) w Telewizji Polskiej programy rozrywkowe: Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda, Poznajmy się. Lata 70' to był okres, w którym Fedorowicz współprowadził magazyn satyryczny 60 minut na godzinę. Sławny satyryk, razem z Piotrem Skrzyneckim, poprowadzili pierwszy w historii Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
Jacka Fedorowicza w latach 60' i 70' często można było zobaczyć na scenie w towarzystwie innych znanych aktorów, prezenterów. Jacek pojawił się, między innymi, w: Kabarecie Wagabunda (wraz z Mieczysławem Czechowiczem, Bogumiłem Kobielą, Marią Koterbską), programie Popierajmy się (obok Bohdana Łazuki, Piotra Szczepanika, Ryszarda Markowskiego, Tadeusza Rossy), a także występował w samodzielnych wieczorach autorskich (do stanu wojennego).
Jacek Fedorowicz – Solidarność
*Jacek Fedorowicz wstąpił * do Solidarności w 1980 roku i podjął współpracę z Radiem „S” (Region Mazowsze). Gdy w 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, Fedorowicz od razu zerwał wszelką kooperację z państwowymi środkami przekazu i zaangażował się z żoną na rzecz Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
W czasach stanu wojennego, wystawy karykatur Fedorowicza i rysunki wyrażające poparcie dla opozycji, wystawiane były, przede wszystkim, na terenach kościelnych, a sam satyryk miał swoje odczyty podczas Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Audycje te, uprzednio nagrywane w formacie audio i video, dostępne były w tak zwanym drugim obiegu oraz emitowano je w Radiu Wolna Europa. Wtedy to narodził się pomysł ośmieszania reżimowego dziennika telewizyjnego.
Jacek Fedorowicz – kariera po 1989
Pu upadku komunizmu w Polsce, satyryk kontynuuje swoje wieczory autorskie. Od roku 2006 można go było zobaczyć jako gospodarza programu Z przymrużeniem kamery (seans imitowany w telewizji Kino Polska TV). W latach 1999 – 2008 Fedorowicz pisał do „Gazety Telewizyjnej” (załącznik „Gazety Wyborczej”) felietony satyryczne, a potem do kulturalnego dodatku „GW”. Jacek Fedorowicz jest felietonistą czasopisma „Runner's World” (polska edycja).
W latach 90' Fedorowicz rozpoczął prowadzenie swojego najsłynniejszego programu – Dziennika Telewizyjnego, który na początku był programem mówiącym o polityce, a następnie zmienił charakter na program rozrywkowy. Dziennik Telewizyjny w 2005 roku funkcjonował przez kilka miesięcy pod nazwą SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W roku 2006 satyryk zakończył przygodę z Telewizją Polską. Fedorowicz dwukrotnie (w roku 2010 i 2015) znalazł się w komitecie poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. W 2010 roku, dzięki rekomendacji PO (Platformy Obywatelskiej), Jacka włączono do składu rady programowej TVP.
Jacek Fedorowicz – książki
Jacek Fedorowicz jest autorem wielu książek, dzięki którym dorobek satyryka, rozsiany w licznych gazetach i programach telewizyjnych na przestrzeni wielu lat, jest zgromadzony w paru publikacjach. W niektórych pozycjach znajdziemy stare zapiski wyciągnięte z szuflady, których niegdyś nie wydawano przez działającą prężnie cenzurę. Książki Fedorowicza są także świadectwem o państwie uwikłanym w komunizm oraz opisem półświatku telewizyjnego i losów różnych osobistości. Oczywiście, wśród publikacji Jacka Fedorowicza, znajdziemy także książki współczesne, komentujące dzisiejsze realia i pochylające się nad teraźniejszymi problemami oraz poradniki dotyczące zagadnień politologicznych.
Jacek Fedorowicz – nagrody, wyróżnienia
Jacek Fedorowicz, jako współtwórca wolnych mediów oraz działacz kulturalny, został wyróżniony różnymi nagrodami, wymieńmy niektóre z nich:
- Złoty Mikrofon – 1975, nagroda przyznana za radiowe programy rozrywkowe.
- Nagroda Kisiela – 1994, kategoria publicystyka.
- Grand Prix I Festiwalu Dobrego Humoru – wyróżnienie przyznane za program satyryczny Dziennik Telewizyjny.
- Superwiktor – 2005 rok
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski– wyróżnienie przyznane w 2007 roku.
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - wyróżnienie wręczone w 2009 roku.
Data urodzenia | 18.07.1937 |
Miejsce urodzenia | Gdynia |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze