Trwa ładowanie...
d3vfc7p

Krystyna Bochenek

senat.gov.pl
Źródło: senat.gov.pl, fot: Michał Józefaciuk

Krystyna Bochenek to dziennikarka i polityk, senator w latach 2004–2010, wicemarszałek Senatu VII kadencji. Była członkinią Rady Języka Polskiego, twórczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, Wampiriady i wielu akcji wspierających profilaktykę zdrowia, a także pomysłodawczynią corocznych Zjazdów Krystyn. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Krystyna Bochenek – życiorys

Krystyna Bochenek urodziła się w 1953 roku w Katowicach, tam uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego, a następnie skończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako dziennikarka i publicystka w Radiu Katowice, a od 2002 do 2004 roku obejmowała funkcję dyrektora kreatywnego. Działalność dziennikarska Krystyny Bochenek obejmowała popularyzację zdrowia i kultury języka polskiego. W 2007 roku dołączyła do Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN, była też przewodniczącą Komisji Języka w Mediach. Bochenek organizowała festiwale i konferencje naukowe poświęcone językowi polskiemu, przygotowywała też XV Światowe Forum Mediów Polonijnych i cykl posiedzeń "Film polski w kulturze narodowej".

Istotną rolę społeczną Krystyna Bochenek odegrała jako organizatorka akcji charytatywnych, prowadziła m.in. licytacje WOŚP, wspierała Fundację Rodzin Górniczych, Teatr Śląski i odbudowę Opery Śląskiej, działała też na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Krystyna Bochenek promowała profilaktykę zdrowia, była pomysłodawczynią akcji honorowego krwiodawstwa Wampiriada, przeprowadziła też akcję na rzecz profilaktyki raka piersi.

Działalność polityczna Krystyny Bochenek rozpoczęła się w 2004 roku, gdy w wyniku wyborów uzupełniających została senatorem V kadencji Senatu. Sukces wyborczy powtórzyła w kolejnych wyborach, gdy zajęła stanowisko senatora jako kandydatka komitetu wyborczego PO. Podczas VI kadencji Senatu była przewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2007 roku ponownie wybrano ją na senatora, a także na wicemarszałka Senatu VII kadencji. Bochenek objęła też stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, gdy udała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Krystyna Bochenek – nagrody i upamiętnienie

Krystyna Bochenek jest laureatką wielu nagród dziennikarskich oraz za działalność społeczną i promocję języka ojczystego, w tym nagrody im. Bolesława Prusa, Karola Miarki i Dariusza Fikusa, Nagrodę Ministra Zdrowia, Białego Kruka, Odznakę Fundacji Promocja Zdrowia czy tytułem "Ecce homo". Całokształt działalności Krystyny Bochenek został doceniony i uhonorowany takimi odznaczeniami jak Złoty Krzyż Zasług, nagroda im. Wojciecha Korfantego, laur "Pro Publico Bono" (platynowy). W 2009 roku Bochenek znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia "50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego". Pośmiertnie otrzymała też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medale Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Krystyna Bochenek – rodzina

Mężem Krystyny Bochenek był kardiochirurg Andrzej Bochenek, małżeństwo miało dwoje dzieci – Magdalenę i Tomasza.

Krystyna Bochenek – książki

Krystyna Bochenek jest autorką kilku książek:

  • wywiadów radiowych "Jak Krystyna z Krystyną" przeprowadzonych przez Bochenek ze znanymi Krystynami takimi jak Janda, Czubówna, Prońko czy Kofta;
  • publikacji pt. "Dobry zawód" stanowiącej zbiór rozmów ze sławnymi polskimi lekarzami takimi jak Religa czy Trojanowski;
  • stworzonej wraz z Dariuszem Kortko książki "Ludzie czy bogowie 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami";
  • "10 Jubileuszowego Dyktanda Ogólnopolskiego" opracowanego wspólnie z Anetą Szczepocką-Walas i Edwardem Polańskim;
  • "Chirurdzy i detektywi".
Krystyna Bochenek
Data urodzenia

30.06.1953

Miejsce urodzenia

Katowice

Bibliografia
d3vfc7p

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfc7p
d3vfc7p
d3vfc7p