Wizyty noblistów i jubileusz Normana Daviesa to niektóre punkty programu obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia istnienia wydawnictwa Znak. Główne obchody zaplanowano na początek maja.
Jak zapowiedziała dyrektor Magdalena Skóra podczas środowego spotkania w Salonie Wydawców Biblioteki Narodowej, do Polski na zaproszenie wydawnictwa przyjechać mają dwaj nobliści: Seamus Heaney i Derek Walcott , a także cieszący się popularnością w Polsce pisarze: Eduardo Mendoza , Antony Beevor , Michał Heller .
W jubileuszowym dla siebie roku Znak będzie również świętował siedemdziesiąte urodziny Normana Daviesa i pięćdziesiąte - Mikołajka - bohatera popularnej serii Rene Goscinnego i Jeana Sempe wydawanej w Znaku.
Założycielem Znaku był profesor Jacek Woźniakowski, a pieniądze na rozpoczęcie działalności pochodziły z dobrowolnych datków ok. 900 czytelników „Tygodnika Powszechnego”. Pierwszą wydaną przez Znak książką była w 1959 roku "Droga krzyżowa" prymasa Wyszyńskiego, której wznowienie przygotowano z okazji jubileuszu. Jacek Woźniakowski tak określał w 1959 roku cele wydawnictwa: „Pogłębienie życia religijnego, uczestnictwa w życiu Kościoła, wiedzy i kultury katolików polskich oraz świadomości etycznej i historycznej całego naszego społeczeństwa”.
Od 1959 Znak wydał 1779 książek, które sprzedały się w nakładzie 15 mln egz. Wydawnictwo może pochwalić się sporą liczbą bestsellerów, z których najwyższy nakład osiągnął tytuł Pamięć i tożsamość Jana Pawła II - ok. 1,2 mln egz. Przez ten czas ze Znakiem współpracowało 1655 autorów i tłumaczy. Wśród autorów znaleźć można ośmiu laureatów Nagrody Nike, 13 noblistów i dwóch przyszłych - jak się okazało - papieży.
Nakłady wielu tytułów Znaku dochodzą do 100 tysięcy egzemplarzy. W Znaku publikowali Czesław Miłosz , Leszek Kołakowski , Józef Tischner , Jan Twardowski . Dyrektorem wydawnictwa jest obecnie Henryk Woźniakowski, syn założyciela oficyny Jacka Woźniakowskiego.
Główne uroczystości jubileuszu Znaku planowane są na 7-9 maja. W dyskusjach organizowanych przez wydawnictwo wezmą wówczas udział m.in.: Leszek Balcerowicz , Julia Hartwig , Leszek Kołakowski , Ryszard Krynicki , Tadeusz Mazowiecki, bp Tadeusz Pieronek, Lech Wałęsa , Adam Zagajewski , abp Józef Życiński oraz Norman Davies .