Jacek Woźniakowski
Jacek Woźniakowski przeżył 92 lata. Spoczywa na cmentarzu na skraju Puszczy Kampinoskiej w Laskach na terenie Zakładu dla Niewidomych. Był członkiem PEN Clubu, Związku Literatów Polskich, AICA, Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczył Polskiemu Komitetowi UNESCO.
Jacek Woźniakowski – życie prywatne
W rodzinie Jacka Woźniakowskiego było kilka znanych osób: malarz Henryk Hipolit Rodakowski, polityk Jan Gwalbert Pawlikowski, profesor filozofii Karol Benito Tarnowski. Z kolei jego dzieci to filolog, wydawca i prezes krakowskiej oficyny Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o. Henryk Woźniakowski oraz posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Woźniakowska (Róża Maria Barbara Grafin von Thun und Hohenstein).
Jacek Woźniakowski – wykształcenie i kariera zawodowa
Jacek Woźniakowski uczył się w Szwajcarii oraz w Rabce. Po maturze uczęszczał do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, a po praktykach studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie filozofię oraz filologię polską (rocznik 1951). Aktywnie uczestniczył w kampanii wrześniowej. Już jako dziennikarz prasowy Jacek Woźniakowski był korespondentem zagranicznym oraz sporo tłumaczył, następnie wykładał na KUL w Lublinie, gdzie został profesorem, potem we Francji oraz w Jerozolimie. Założył oficynę Znak, współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych, Fundację Judaica, jako członek ”Solidarności” brał udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku, był prezydentem Krakowa przez kilka miesięcy w latach 1990-91.
Jacek Woźniakowski – książki
Jacek Woźniakowski współpracował z licznymi tytułami prasowymi, należał do wielu towarzystw i klubów, publikował wspomnienia chociażby w ”Zeszytach Literackich”. Począwszy od 1959 roku możemy zapoznać się z jego dziejami z czasów kampanii wrześniowej, a szereg kolejnych pozycji literackich ukazywał się m.in. dzięki nakładowi takich oficyn, jak WL Wydawnictwo Literackie czy jego własny Znak. Jacek Woźniakowski publikował przede wszystkim książki z zakresu historii sztuki, malarstwa i grafiki, kulturoznawstwa, antropologii, a także pozycje autobiograficzne. Jako istny człowiek orkiestra (pisarz, tłumacz, publicysta, wydawca, historyk sztuki) miała naprawdę bogate życie. Zwłaszcza, jeśli uwzględnimy jego losy konspiratora, kawalerzysty, ciężko rannego uczestnika kampanii wrześniowej, a także uczącego się w zagranicznych szkołach potomka inteligenckiej rodziny ziemiańskiej.
Jacek Woźniakowski – nagrody
Jacek Woźniakowski był laureatem licznych nagród oraz wyróżnień przyznanych mu jeszcze za życia i pośmiertnie. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył profesora Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Ponadto Jacek Woźniakowski miał również na koncie Złoty Krzyż Zasługi (1974), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Krzyż Komandorski Legii Honorowej (1995), Złoty Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). Otrzymał także nowojorską Nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Nagrodę Polskiego PEN Clubu, Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca oraz tytuł doktora honoris causa na uniwersytecie w Belgii.
Data urodzenia | 23.04.1920 |
Miejsce urodzenia | Biórków Wielki |
Data śmierci | 29.11.2012 |
Miejsce śmierci | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze