Trwa ładowanie...
d2422n8

Róża Thun

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Róża Thun, a właściwie Róża Maria Barbara Grafin von Thun und Hohenstein (z domu Woźniakowska) jest polską działaczką, pracującą na rzecz organizacji pozarządowych. Thun jest obecnie posłanką Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014-2019, była również europosłanką VII kadencji) , a w przeszłości piastowała funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Róża Thun – biografia

Róża Thun jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę magisterską, dotyczącą dramatów Oscara Wilde'a, Róża obroniła w 1979 roku.

Thun posiada szlacheckie pochodzenie, a jej rodzina wywodzi się z majętnych ludzi. Róża jest prawnuczką Jana Gwalberta Pawlikowskiego (polski ekonomista i działacz).* Rodzicami Róży Thun* byli hrabianka Maria Karolina herbu Plater (z domu Plater-Zyberk), wywodząca się z Inflant polskich (dzisiejsza Łotwa) oraz profesor Jacek Woźniakowski – prezydent Krakowa i założyciel wydawnictwa Znak. W 1981 roku Róża wyszła za Franza Grafa von Thun und Hohenstein. Małżeństwo Thunów doczekało się trzech córek i syna. Co więcej, Róża Thun jest siostrą Henryka Woźniakowskiego.

Róża Thun należy do Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i udzielała się w licznych stowarzyszeniach, np.: Szkoła Liderów, Francja-Polska dla Europy, Przyjaciele Muzeum Emeryka Czapskiego w Krakowie. Thun w latach 90-tych działała w obrębie Unii Demokratycznej, a potem Unii Wolności.

Róża Thun – integracja europejska

W latach 1992-2005 objęła posadę dyrektora generalnego, a potem prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W tych czasach Róża organizowała liczne spotkania na rzecz integracji europejskiej, występując, między innymi, na forach Polski, Francji, Niemiec. Autorka tekstów publicystycznych, ukazujących się w periodykach i pracach zbiorowych i rozpowszechnianych w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, Ewa Thun w tym czasie chętnie wspierała proeuropejskie organizacje pozarządowe i pomagała przy tworzeniu szkolnych klubów europejskich, a także lobbowała za nadawaniem szkołom imienia Roberta Schumana.

W roku 2005 Róża Thun objęła funkcję kierowniczą w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, a w 2009 roku dostała się do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Miesiąc po tym wydarzeniu, Thun wstąpiła do PO.

Ewa Thun, dbając o rozwój kariery w Parlamencie Europejskim, została członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, a także zasiliła szeregi Spinelli Group (nazwa towarzystwa wzięła się od włoskiego polityka komunistycznego Altiero Spinelli), inicjatywie stawiającej sobie za cel całkowitą federalizację Unii Europejskiej.

Róża Thun – autorka

Obecnie Róża Thun jest autorką jednej książki pod tytułem Róża (Wydawnictwo Znak Literanova). Książka wyszła w formie wywiadu rzeki, który przeprowadza Joanna Gromek Illg. Poprzez książkę Róża Thun opowiada o swojej młodości, niezapomnianych podróżach i przygodach, szeroko pojętej działalności społeczno-politycznej oraz o polityce Unii Europejskiej.

Róża Thun – rezolucja ws. Polski

Różna Thun była jedną z 6 polskich europosłów, którzy 15.11.2017 roku zagłosowali w Parlamencie Europejskim za rezolucją ws. Polski, mówiącą o łamaniu praworządności i zasad demokracji w kraju.

Róża Thun – odznaczenia

Jako działaczka społeczno-polityczna, Róża Thun doczekała się następujących odznaczeń:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – rok 2003.
  • Order Narodowy Zasługi – Francja, rok 2004.
  • Order Zasługi Republiki Włoskiej – Włochy, 2005.
  • Rycerz Legii Honorowej – Francja, 2015.
Róża Thun
Data urodzenia

13.04.1954

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia
d2422n8

Podziel się opinią

3
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2422n8
d2422n8
d2422n8
d2422n8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj