Trwa ładowanie...
d3mdm5z

Tadeusz Pieronek

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Bednarczyk

Tadeusz Pieronek nie szczędzi ostrych słów i stawia dość kontrowersyjne tezy, pozostając cenionym polskim biskupem.

Tadeusz Pieronek - życiorys

Tadeusz Władysław Pieronek skończył żywieckie liceum, a następnie uczęszczał do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i na Wydział Teologii UJ w Krakowie. Po jego rozwiązaniu przeniósł się na Wydział Prawa Kanonicznego KUL w Lublinie, gdzie został doktorem. Wyświęcili go biskup Franciszek Jop oraz administrator apostolski Eugeniusz Baziak. Tadeusz Pieronek studiował również w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, został adwokatem rotalnym po Studium Roty Rzymskiej, a następnie habilitował się w Warszawie. Od 1987 biskup dysponuje tytułem naukowym profesora nadzwyczajnego nauk prawnych.

Tadeusz Pieronek - kariera

Tadeusz Pieronek pełnił kolejno funkcje wikariusza, notariusza w jednej z kurii, sekretarza synodu przy archidiecezji i prowincji, został honorowym kapelanem, członkiem Komisji Prawnej, krajowym duszpasterzem prawników. Uczestniczył w najważniejszych synodach i radach w Polsce, tworzeniu inicjatyw ustawodawczych, rozmowach rządowych. Ponadto Tadeusz Pieronek aktywnie działał w środowiskach naukowych, wykładał, był prodziekanem, adiunktem, członkiem (i sekretarzem generalnym) m.in. Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, PAN i PAU.

Praca biskupa Tadeusza Pieronka

Tadeusz Pieronek został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej w 1992 roku jako wikariusz generalnego. W święceniach w Rzymie oprócz papieża uczestniczyli kardynałowie Angelo Sodano i Franciszek Macharski. Biskup Pieronek udzielał się podczas prac Konferencji Episkopatu Polski, wszedł w skład Katolickiej Agencji Informacyjnej i Kościelnej Komisji Konkordatowej, koordynując papieską podróż apostolską do ojczyzny i normując wiele problematycznych dotychczas kwestii w kraju. Biskup Tadeusz Pieronek powołał Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", przewodniczył kapitule Nagrody Totus, organizował międzynarodowe konferencje katolickie, a także brał czynny udział w procesie beatyfikacyjnym papieża Polaka, stojąc na czele krakowskiego trybunału rogatoryjnego.

Tadeusz Pieronek - książki i wyróżnienia

Tadeusz Pieronek to hierarcha nietuzinkowy, słynący z własnego zdania i nie zawsze poprawnych politycznie opinii czy komentarzy. Z jego ciekawymi wypowiedziami możemy zapoznać się chociażby w książce Marka Zająca, tomie rozmów z biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Kanonista opowiada tutaj bardzo dużo w szczery sposób nie tylko o kwestiach religii w państwie.

Tadeusz Pieronek to człowiek Kościoła Katolickiego i nauki. Jest laureatem m.in. medali Świętego Jerzego oraz od Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club, Polskiej Nagrody Europejskiej, Narody Orła i Laura Krakowa XXI wieku. Biskup Pieronek jest doktorem honoris causa i wyróżniono go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Pieronek
Data urodzenia

24.10.1934

Miejsce urodzenia

Radziechowy

Bibliografia
d3mdm5z

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mdm5z
d3mdm5z
d3mdm5z
d3mdm5z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj