Trwa ładowanie...
d3qyipp

Zmarła Joanna Guze

d3qyipp
d3qyipp

Zmarła Joanna Guze , jedna z najlepszych polskich tłumaczek z języka francuskiego a także autorka książek o historii sztuki. Miała 92 lata.

- To była jedna z najlepszych tłumaczek z języka francuskiego, spadkobierczyni tradycji w której translator jest artystą, a nie wyrobnikiem, pisarzem, którego pozycja jest niemal równorzędna z autorem książki - powiedział Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury.

Joanna Guze urodziła się w 30 listopada 1917 r. w Żytomierzu. Studiowała filozofię i historię sztuki na lwowskim Uniwersytecie im. Jana Kazimierza. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, zaczęła pracować jako tłumaczka. W latach 1948-49 doskonaliła francuski na stypendium w Paryżu, dokąd pojechała z Julią Hartwig .

* Joanna Guze znana jest przede wszystkim jako tłumaczka Alberta Camusa .* Najpierw przełożyła Dżumę . Pisarz interesował się polskim przekładem, wypytywał o niego Józefa Czapskiego , który ocenił go bardzo wysoko. Camus polecił więc Guze w Państwowym Instytucie Wydawniczym jako tłumaczkę kolejnych swoich książek. Tłumaczka podsumowała swoje spotkania z twórczością autora Dżumy w eseju Los i lekcja.

d3qyipp

Joanna Guze przekładała też na język polski Pamiętniki zza grobu Chateaubrianda . Była też autorką przekładów powieści Juliusza Verne'a , Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa oraz pisma o sztuce Charlesa Baudelaire'a i Paula Valery'ego . Z rosyjskiego przetłumaczyła Ojców i dzieci Iwana Turgieniewa .

Joanna Guze wydała też tomy szkiców z historii sztuki m.in. Impresjoniści (1964), Na tropach sztuki (1968), Twarze z portretów (1974), Wśród bohaterów kina (1983) oraz Dialogi ze sztuką (1992).

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj