Trwa ładowanie...

Zapomniany władca Polski był tyranem i mordercą. Doprowadził do upadku imperium ojca

Bolesław Chrobry przeszedł do historii jako pierwszy król Polski i twórca potężnego kraju. Jego następcą był Mieszko II Lambert, który jednak na pewien czas stracił władzę na rzecz swojego starszego brata. Mowa o księciu Bezprymie - jedynym władcy Polski, o którym Gall Anonim nie wspomniał w swojej kronice.

Bolesław I Chrobry i Bezprym. Wizerunek księcia pochodzi z obrazu Jana Matejki "Koronacja pierwszego króla Polski"Bolesław I Chrobry i Bezprym. Wizerunek księcia pochodzi z obrazu Jana Matejki "Koronacja pierwszego króla Polski"Źródło: domena publiczna
dqweot8
dqweot8

Bezprym został pominięty przez tajemniczego autora słynnej "Kroniki polskiej". Stał się on jednak jednym z bohaterów książki Iwony Kienzler "Polscy władcy po ciemnej stronie mocy". A raczej antybohaterem, gdyż autorka przedstawiła w niej dzie­się­ciu kró­lów i ksią­żąt Polski, mają­cym naj­gor­szą opi­nię w pol­skiej histo­rio­gra­fii. Władców często oskar­ża­nych o dzia­ła­nie na szkodę pań­stwa, któ­rym przy­szło im wła­dać.

"Monar­chia była bez wąt­pie­nia ustro­jem obo­wią­zu­ją­cym w histo­rii naszego pań­stwa naj­dłu­żej, gdyż Pol­ska była kró­le­stwem przez 773 lata. (...) Nie wszy­scy pol­scy władcy mają dobrą prasę w histo­rio­gra­fii, część z nich jest oce­niana wyjąt­kowo nega­tyw­nie jako panu­jący, któ­rzy w ten czy inny spo­sób dzia­łali na szkodę pań­stwa, osła­bia­jąc jego zna­cze­nie, wpę­dza­jąc je w nie­po­trzebne wojny, a osta­tecz­nie w wyniku roz­bio­rów, rzu­ca­jąc Rzecz­po­spo­litą w otchłań histo­rycz­nego nie­bytu. Tak jakby wzo­rem boha­te­rów zna­nej fil­mo­wej sagi wkro­czyli na ścieżkę wio­dącą ku ciem­nej stro­nie mocy" - pisze autorka książki "Polscy władcy po ciemnej stronie mocy", którą można wysłuchać w serwisie Audioteka.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji

Kienzler nie tylko przedstawiła sylwetki poszczególnych władców, ale także skłania czytelnika do zastanowienia, "czy ich poczy­na­niami kie­ro­wały wyłącz­nie złe pobudki, chore ambi­cje czy błędne i wręcz fatalne dla Pol­ski decy­zje były wyni­kiem nie­umie­jęt­nej poli­tyki, braku wie­dzy czy też efek­tem dzia­ła­nia w nie­ko­rzyst­nych warun­kach poli­tycz­nych".

dqweot8

Zdaniem autorki pierwszym władcą w historii Polski, który "przeszedł na ciemną stronę mocy", był Bezprym. Naj­star­szy syn Bole­sława Chro­brego, pierw­szego pol­skiego władcy, który koro­no­wał się na króla na początku XI w. Bezprym jest nie tylko postacią negatywną, ale również najbardziej tajemniczym z rodu Piastów. Na jego biografię składa się wiele zagadek, "któ­rych bada­czom do dziś nie udało się roz­wią­zać". W ustaleniu faktów nie pomaga to, że o Bezprymie nie przeczytamy w żadnych polskich źródłach z jego epoki. Jego istnienie i znaczący wpływ na panowanie Piastów są jednak niezaprzeczalne.

Kim był Bezprym?

Bez­prym najprawdopodobniej uro­dził się w 986 lub w 987 roku, czyli jesz­cze za życia swego dziadka, Mieszka I. Był synem Bolesława Chrobrego i nieznanej Węgierki. Dora­stał na dwo­rze swojego ojca, który, "roz­pra­wiw­szy się krwawo ze swo­imi przy­rod­nimi braćmi, objął nie­po­dzielną wła­dzę w pań­stwie, prze­kształ­ca­jąc je z cza­sem w potężne kró­le­stwo". Następcą tronu nie został jednak pierworodny Bezprym, a młodszy Mieszko II Lambert, którego Chrobry spłodził z trzecią żoną. Dlaczego? Jedna z teorii zakłada, że Bezprym wybrał w pewnym momencie życie duchowe i na przekór ojcu wstąpił do klasztoru.

Bolesław Chrobry postarał się jednak, by syn zmienił zdanie ("Kto wie, może magne­sem była obiet­nica mał­żeń­stwa z cesar­ską krewną?"). I choć Mieszko II był królem Polski po śmierci swojego ojca (od 1025 do 1031 r.), to jego panowanie zostało przerwane przez ambicje Bezpryma. Starszy brat z innej matki został księciem Polski w 1031 r. i przez niespełna rok rządów zasłu­żył na miano tyrana i despoty. "A przy­naj­mniej tak wynika z zapi­sków w nie­miec­kich kro­ni­kach, a prze­cież nie­mieccy kro­ni­ka­rze, nie­da­rzący by­naj­mniej sym­pa­tią jego poprzed­nika Mieszka II, powinni wypo­wia­dać się o nowym władcy w samych super­la­ty­wach" - pisze Kienzler.

Autorka "Polskich władców po ciemnej stronie mocy" zwróciła uwagę na fakt, iż żadne znane źródła nie wymieniają konkretnych grzechów księcia Bezpryma. Dlaczego więc uważa się go za tyrana, a nawet za ludobójcę? Wszystko przez... genealogię. "To wła­śnie spe­cja­li­ści z tej dzie­dziny, bada­jąc korze­nie naj­star­szych pol­skich rodów, zwró­cili uwagę na zasta­na­wia­jący fakt, że wszyst­kie rodziny, które liczyły się w dzie­jach naszego pań­stwa, datują swój rodo­wód od połowy XI stu­le­cia. (...) Z prze­pro­wa­dza­nych badań wynika, że w XII stu­le­ciu, a więc sto lat po prze­ję­ciu wła­dzy przez Bez­pryma, trudno w ogóle mówić o ist­nie­niu pol­skich elit. Stąd wnio­sek, że syn Chro­brego bez­li­to­śnie wyciął w pień przed­sta­wi­cieli moż­nych i wpły­wo­wych rodów, nie oszczę­dza­jąc kobiet i dzieci, i zastą­pił ich swo­imi ludźmi, naj­praw­do­po­dob­niej przy­by­szami z pół­nocy, wikin­gami, któ­rych nie bra­ko­wało w armii Jaro­sława Mądrego" - czytamy w książce Kienzler.

wyd. Bellona Materiały prasowe
wyd. BellonaŹródło: Materiały prasowe

Zdaniem profesora Śliwińskiego (autora pracy naukowej "Bezprym. Pierworodny syn pierwszego króla Polski") książę Bezprym pozbawił w ten sposób życia około setki osób. "Roz­miar jego zbrodni był nie­po­rów­ny­wal­nie mniej­szy niż ludo­bój­stwa znane z histo­rii, jak cho­ciażby wymor­do­wa­nie przez Mon­go­łów 60 milio­nów Chiń­czy­ków w XIII stu­le­ciu. (...) Ale musimy pamię­tać, że ówcze­sne elity nie były zbyt liczne".

dqweot8

Rządy Bezpryma doprowadziły do zachwiania struktur państwowych i podważenia autorytetu władzy. Innymi słowy - pierworodny syn Bolesława Chrobrego sprawił, że impe­rium jego ojca osta­tecz­nie upa­dło, a Pol­ska utra­ciła sta­tus kró­le­stwa na nie­mal na pół wieku. Bezprym nie był jednak świadkiem tych przemian, gdyż po niespełna roku u władzy został zamor­do­wany przez swo­ich dwo­rzan. "Nie udało się usta­lić miej­sca jego pochówku, cho­ciaż zapewne spo­czywa w jed­nym z nie­zi­den­ty­fi­ko­wa­nych gro­bów w kościele gro­do­wym znaj­du­ją­cym się na Ostro­wie Led­nic­kim, bowiem to wła­śnie tam znaj­do­wała się jedna z pierw­szych nekro­po­lii wład­ców Pol­ski".

Bezprym, tajemniczy i często pomijany syn Bolesława Chrobrego, to tylko jeden z bohaterów książki Iwony Kienzler "Polscy władcy po ciemnej stronie mocy", którą można wysłuchać w znakomitej interpretacji Izabeli Perez na Audioteka.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqweot8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqweot8