Trwa ładowanie...

Zamieszki. Pisarz zmarł w więzieniu

Tysiące osób bierze udział w demonstracjach w Bangladeszu. Protesty wywołała śmierć pisarza Mushtaqa Ahmeda, który zmarł podczas pobytu w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Sprawa wzbudziła międzynarodowe zaniepokojenie. - Publikowanie satyry na temat rządzącej Ligi Awami na Facebooku nie powinno być równoznaczne z wyrokiem śmierci – powiedział Brad Adams, dyrektor Human Rights Watch.

Protest po śmierci pisarza Mushtaqa Ahmeda w Dhace (Bangladesz)Protest po śmierci pisarza Mushtaqa Ahmeda w Dhace (Bangladesz)Źródło: EPA
d3sjl6m
d3sjl6m

Po śmierci pisarza Mushtaqa Ahmeda, który zmarł w niejasnych okolicznościach w więzieniu o zaostrzonym rygorze, na ulice Bangladeszu wyszły tłumy protestujących. Studenci, nauczyciele i aktywiści społeczni domagają się zniesienia bangladeskiej ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym oraz wypuszczenia rysownika Ahmeda Kabira Kishore. W weekend doszło do starć z policją. Protesty wciąż trwają.

Pisarz Mushtaq Ahmed zmarł w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kashimpur 25 lutego 2021 r. Dziesięć miesięcy wcześniej on i rysownik Ahmed Kabira Kishore zostali aresztowani po tym, jak na Facebooku skrytykowali brak środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia i wyśmiewali korupcję.

Relacja z protestu studentów przed sekretariatem Mushtaqa Ahmeda | Zmarłego w więzieniu pisarz z Bangladeszu | Somoy TVV

Wielokrotnie odrzucano apelacje mężczyzn o zwolnienie za kaucją. W lutym obaj zostali oskarżeni na mocy ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym z 2018 r. Według świadków, kiedy Ahmed i Kishore stawili się w sądzie 23 lutego, Ahmed wyglądał na zdrowego. Podczas rozprawy pisarz wyraził natomiast zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia Kishore.

d3sjl6m

Rysownik powiedział swoim prawnikom, że w areszcie był fizycznie torturowany. Nie udzielono mu też odpowiedniej opieki medycznej, kiedy cierpiał na infekcję nóg i ucha wewnętrznego.

Sprawa wzbudziła międzynarodowe zaniepokojenie. - Publikowanie satyry na temat rządzącej Ligi Awami na Facebooku nie powinno być równoznaczne z wyrokiem śmierci – powiedział Brad Adams, dyrektor Human Rights Watch, domagając się przeprowadzenia niezależnego śledztwa. Jego zdaniem zarzuty Kishore'a dotyczące tortur i niewystarczającej opieki są wiarygodne i budzą poważne zaniepokojenie okolicznościami śmierci Ahmeda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sjl6m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sjl6m

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj