Trwa ładowanie...

"Xerxes": Frank Miller w swoim żywiole [RECENZJA]

"Xerxes" to długo oczekiwana kontynuacja, czy raczej powrót do świata przedstawionego w "300". Powrót, który nastąpił po 20 latach i na pewno nie zrobi takiej furory jak historia spartańskich herosów.

"Xerxes": Frank Miller w swoim żywiole [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d1qhtpt
d1qhtpt

"Xerxes: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra" to miniseria, która zaczęła się ukazywać na Zachodzie w zeszytach w 2018 r. Teraz nakładem Egmontu pojawiło się polskie, zbiorcze wydanie w takim samym formacie, w jakim lata temu Taurus Media wydało "300". Twarda okładka, 30.5 x 23.5cm, układ horyzontalny. Fanaberia autora? W żadnym wypadku. To, co Miller pokazał w "Xerksesie", po prostu straciłoby cały urok w tradycyjnym "pionowym" albumie.

Obejrzyj: "Klaus" - zwiastun filmu Netfliksa

"Xerxes: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra" jest bowiem pełen całostronicowych, panoramicznych ilustracji, które wyglądają jak żywcem wyciągnięte z artbooka. Fani kreski Millera będą zachwyceni odwagą i pomysłami, brutalnością i charyzmą, ale nie da się ukryć, że "Xerxes" nie jest szczytem możliwości twórcy "300", "Sin City" czy "Mrocznego Rycerza". Ani pod względem graficznym, ani tym bardziej scenariuszowym.

Choć po "Xerksesie" spodziewano się kontynuacji "300" (znany nie tylko fanom komiksu za sprawą ekranizacji Zacka Snydera), to Miller wcale nie opowiedział tu kolejnej emocjonującej historii opartej na starożytnych faktach. Zamiast tego bardzo pobieżnie zarysował tytułowe motywy, czyli upadek rodu Dariusza i świt ery Aleksandra Macedońskiego, nie wplatając w nie jednostkowych opowieści tak, jak to zrobił w "300". Innymi słowy, skacze od jednego wielkiego wydarzenia do drugiego, by po drodze rozegrać widowiskową bitwę, symbolicznie musnąć jakiś epizod z życia władcy i pognać dalej.

"Xerxes", rys. i scen. Frank Miller, Egmont 2019 Materiały prasowe
"Xerxes", rys. i scen. Frank Miller, Egmont 2019 Źródło: Materiały prasowe

W efekcie "Xerxes" to bardziej zbiór luźnych notatek, potok myśli ubranych w szaty efekciarskiego artbooka. Jest tu pewna myśl przewodnia, Miller wyznaczył sobie ramy. Są znakomite ilustracje, ale i bardzo "tanie" obrazki, którym wręcz brakuje warsztatowego dopracowania. Frank Miller ma taką pozycję, że w swoim komiksie może sobie pozwolić na wszystko. Niestety "Xerxes" pokazuje, że nie wszystko, co wyjdzie spod ręki mistrza, jest mistrzowskie.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj