Trwa ładowanie...

Wznowiono rozmowy z Ukrainą dotyczące utworzenia muzeów polskich pisarzy

Wznowiono rozmowy z Ukrainą dotyczące utworzenia muzeów polskich pisarzyŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Wznowiono rozmowy ze stroną ukraińską dotyczące m.in. utworzenia muzeum Józefa Conrada Korzeniowskiego w Berdyczowie i muzeum Adama Mickiewicza w Eupatorii na Krymie - poinformował rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Kasprzyk.

Powrót do tych tematów, a także m.in. do kwestii odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie, to efekt wizyty na Ukrainie podsekretarza stanu w MKiDN, Tomasza Merty. Merta przebywał w Kijowie pod koniec lutego i spotkał się m.in. z ministrem kultury i turystyki Ukrainy Ihorem Lichowyjem oraz z wiceminister tego resortu - Olhą Kostenko.

– Minister Merta powrócił do tematów, które w ostatnim czasie nie były podejmowane w rozmowach z Ukrainą. Na temat muzeum Conrada Korzeniowskiego w Berdyczowie rozmawiano już 10 lat temu, a o muzeum Mickiewicza w Eupatorii - trzy lata temu – powiedział Kasprzyk.

Jak wyjaśnił rzecznik, międzyrządowa komisja będzie m.in. monitorować prace muzealników dokumentujących zbiory polskie na Ukrainie i ukraińskie w Polsce.

d28vbtj

Podczas wizyty w Kijowie minister Merta zadeklarował gotowość do realizacji wspólnego projektu dotyczącego konserwacji czterech obrazów prezentujących bitwy pod Kłuszynem, Chocimiem, Wiedniem i Parkanami, znajdujących się obecnie w Olesku niedaleko Lwowa (w filii Lwowskiej Galerii Sztuki).
– Fundusze na ten projekt będziemy starali się pozyskać także z Unii Europejskiej – zaznaczył Kasprzyk.

Merta poinformował stronę ukraińską o planowanych przez MKiDN w tym roku pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich na terenie Ukrainy.
– Obejmą one m.in. cmentarz Łyczakowski i katedrę łacińską we Lwowie oraz kolegiatę w Żółkwi – wymienił Kasprzyk.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj