Trwa ładowanie...
wystawa
23-04-2010 13:38

Wystawa o Giedroyciu w Białymstoku

Wystawa o Giedroyciu w BiałymstokuŹródło: Inne
d1www1p
d1www1p

Od 11 kwietnia do 6 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia pokazywana będzie wystawa „Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury”. Prezentacja została przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia i Milosz Institute. Wystawa przygotowana w ramach Roku Jerzego Giedroycia.

W gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia można będzie poznać dorobek literacki tej najbardziej znanej instytucji emigracyjnej.

Przewodnikiem literackim po historii Instytutu jest Czesław Miłosz , który w swoim eseju Początek legendy napisał: „Chciałbym, żeby w tym, co powiem o Jerzym Giedroyciu, znalazło się coś przydatnego dla młodych pokoleń. Młodym niesłychanie trudno wyobrazić sobie epokę, w której działał. A życie Giedroycia trwało długo i był on człowiekiem kilku epok”.

Dla Instytutu Literackiego od początku jego działalności tworzyli wyjątkowi autorzy. Jednym z założycieli Instytutu był pisarz i malarz Józef Czapski . Już w pierwszym numerze „Kultury” publikował Andrzej Bobkowski . Najważniejszym politycznym publicystą był Juliusz Mieroszewski. Przez wiele lat dla „Kultury” pisali m.in.: Konstanty Jeleński , Czesław Miłosz , Jerzy Stempowski , Stanisław Lem , Marek Nowakowski , Sławomir Mrożek i Kazimierz Orłoś . Do 1989 roku w wielu niezależnych oficynach drukowane były przedruki książek z Biblioteki „Kultury”.

d1www1p

W Bibliotece „Kultury” ukazały 533 tomy, w tym m.in. Dzienniki Witolda Gombrowicza , Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , Zniewolony umysł Czesława Miłosza , Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego , Cmentarze i Piękni dwudziestoletni Marka Hłasko , Doktor Żywago Borysa Pasternaka , Archipelag Gułag i Oddział chorych na raka Aleksandra Sołżenicyna . Prezentowane publikacje pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Do przygotowania wystawy wykorzystano fotografie z archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, a także zdjęcia Bohdana
Paczowskiego, Ignacego Szczepańskiego i Piotra Wójcika (Agencja Gazeta).
Wcześniej wystawę można było oglądać m.in. w Sejmie RP, Bibliotece Narodowej, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece Jagiellońskiej. Następne prezentacje odbędą się m.in. w Gdańsku, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 19.00, w soboty od godz. 9.00 do 15.00. Wstęp wolny.

d1www1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1www1p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj