"Wybaczcie, ale musimy się tym podzielić". Świetna informacja o Tokarczuk z USA
Jedna z powieści Olgi Tokarczuk trafiła do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się książek w rankingu "The New York Times". Sukces polskiej noblistki wygląda jeszcze lepiej na liście księgarni niezależnych w Stanach Zjednoczoncych.
Książka, o której mowa, to "Księgi Jakubowe". Ta monumentalna powieść Tokarczuk sprzed blisko 8 lat została przełożona na język angielski w ubiegłym roku. O ile w Wielkiej Brytanii wydano ją w listopadzie, to w Stanach Zjednoczonych dzieło polskiej noblistki trafiło do sprzedaży 1 lutego nakładem Riverhead Books. I już można mówić o sukcesie, o którym dowiadujemy się za sprawą Fundacji Olgi Tokarczuk.
"Wybaczcie, ale takimi informacjami musimy się z wami dzielić. Księgi Jakubowe po 10 dniach od premiery na 10. miejscu listy bestsellerów "The New York Times" i na 5. wedle zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych!" – czytamy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Zainteresowanie powieścią Tokarczuk, za którą autorka w Polsce otrzymała nagrodę Nike, nie powinno jednak nikogo dziwić. Wystarczy prześledzić reakcje amerykańskich krytyków, by się przekonać, że "Księgi Jakubowe" w przekładzie Jennifer Croft uznawane są tam za wielkie wydarzenie książkowe. Dziennikarz "The Washington Post" napisał wprost, że nigdy nie czytał powieści z takim zakresem i ambicją.
Podobne wypowiedział się także recenzent "The New York Times", który określił "Księgi Jakubowe" jako dzieło pełne wyrafinowanego, rubasznego i ludycznego dowcipu. Zaznacza, że książka jest wymagająca, ale warto po nią sięgnąć. Jest przekonany, że "badacze literatury jeszcze przez dziesięciolecia będą zmagać się z jej wątkami".
Przypomnijmy, że podobnym odzewem ze strony krytyków powieść Tokarczuk spotkała się w Wielkiej Brytanii. "The Guardian" napisał, że to rzecz "wizjonerska" i "kamień milowy", a "Financial Times" określił ją jako "mesjanistyczny cud". "Księgi Jakubowe" zostały przetłumaczone już na kilkanaście języków, w tym szwedzki, niderlandzki czy niemiecki.