Trwa ładowanie...

Wstępne posiedzenie sądu w procesie o zabójstwo Politkowskiej

Wstępne posiedzenie sądu w procesie o zabójstwo PolitkowskiejŹródło: AFP
d29coz4
d29coz4

Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy przystąpił w środę do kompletowania ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziennikarki „Nowej Gaziety” Anny Politkowskiej .

Sąd ogłosił przerwę w posiedzeniu do 17 listopada. Wtedy to zadecyduje, czy postępowanie będzie otwarte dla publiczności i mediów, czy zamknięte, jak chce tego Prokuratura Generalna Rosji.

Sąd odmówił odroczenia o tydzień wstępnego posiedzenia, mimo nieobecności Kariny Moskalenko, adwokatki reprezentującej rodzinę zabitej. Wnioskowała o to druga z prawniczek Politkowskich - Anna Stawicka.

Moskalenko, mieszkająca obecnie w Strasburgu, gdzie reprezentuje obywateli Rosji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, nie mogła przyjechać do Moskwy z powodu złego samopoczucia, będącego skutkiem zatrucia rtęcią.

d29coz4

Poprzedniego dnia mąż adwokatki - chemik z wykształcenia - znalazł w ich samochodzie substancję przypominającą rtęć. Moskalenko, która jest także jednym z prawników byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego, sądzi, że była to próba jej otrucia. Zdarzenie to bada francuska policja.

Według Stawickiej jej koleżanka skarży się na bóle i zawroty głowy; lekarze zalecili jej, aby przez jakiś czas unikała podróży samolotem.

Na środowym posiedzeniu prokurator wystąpił o przedłużenie nakazów aresztowania dla wszystkich oskarżonych. Termin ich tymczasowego aresztowania upływa w czwartek. Sąd może przedłużyć go o sześć miesięcy.

Adwokat podsądnych Murad Musajew powiedział dziennikarzom, że sędzia dał do zrozumienia, iż proces będzie tajny.
- Argumentował, że w aktach są tajne dokumenty - wyjaśnił prawnik. W jego ocenie sprawa jest sfabrykowana.

d29coz4

Z kolei Stawicka oświadczyła, że jej zdaniem nie ma żadnych podstaw do utajniania postępowania.

Przeciwko zamykaniu procesu wystąpił też syn zamordowanej Ilja Politkowski.
- Bardzo bym chciał, aby proces był otwarty. Przede wszystkim dla dziennikarzy. Chciałbym też, żeby nie było żadnych niespodzianek; żeby sąd ustalił, kto zlecił zabójstwo i kto był wykonawcą - powiedział Politkowski.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

d29coz4

Prokuratura Generalna Rosji skierowała sprawę zabójstwa Politkowskiej do Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego, gdyż - jak wyjaśniła - jeden z oskarżonych jest czynnym oficerem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), a w aktach znajdują się materiały stanowiące tajemnicę państwową.

O udział w zabójstwie Politkowskiej oskarżone zostały trzy osoby: Siergiej Chadżikurbanow, Dżabrail Machmudow i Ibrahim Machmudow. Przeciwko czwartemu podejrzanemu, Pawłowi Riaguzowi, toczy się inna sprawa; postawiono mu zarzuty nadużycia władzy i wymuszenia 10 tys. dolarów. Jego współoskarżonym jest Chadżikurbanow, były oficer MSW. Prokuratura Generalna połączyła obie sprawy.

To właśnie z powodu Riaguzowa, podpułkownika FSB, proces będzie się toczył przed sądem wojskowym.

d29coz4

Według aktu oskarżenia Chadżikurbanow był organizatorem zabójstwa, a Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie - wspólnikami bezpośredniego wykonawcy. Za zabójcę uważany jest ich starszy brat, 34-letni Rustam Machmudow. Killer jest wciąż na wolności; nie wyklucza się, że ukrywa się za granicą.

Rosyjskie media podają, że bracia Machmudowowie to Czeczeni, związani z jednym z czeczeńskich gangów w Moskwie, kierowanym przez Choż-Ahmeda Nuchajewa. „Nowaja Gazieta” utrzymuje, że co najmniej jeden z braci jest tajnym współpracownikiem FSB i że jego oficerem prowadzącym był Riaguzow.

Szef grupy dochodzeniowej Petros Garibian ujawnił, że krąg podejrzanych o zlecenie zabicia Politkowskiej obejmuje 3-5 osób.

Prokurator generalny Jurij Czajka oznajmił swego czasu, że za zabójstwem stoją przeciwnicy Kremla za granicą, chcący zdestabilizować sytuację polityczną w Rosji.

Sam Putin określił zbrodnię mianem obrzydliwej. Jednocześnie zauważył, że Anna Politkowska swoją śmiercią wyrządziła (Rosji) większą szkodę niż swoimi publikacjami.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj