Trwa ładowanie...

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra KulturyŹródło: PAP
d11puq7
d11puq7

Adam Hanuszkiewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Penderecki oraz Ludwik Jerzy Kern znaleźli się wśród laureatów 12. edycji Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pogratulował artystom dotychczasowych dokonań.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że coroczna uroczystość to jeden z dni kultury, które powinny się rozszerzać na cały rok.
- Dziękuję za trwałość efektu państwa działań - powiedział minister, dodając, że działalność twórcza i edukacyjna artystów buduje dziedzictwo kulturowe Polski.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, aktorka, obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, uhonorowana została nagrodą w kategorii teatr. Nagrodę otrzymała także aktorka teatralna i filmowa Maja Komorowska. Artystka od 1972 roku związana jest z warszawskim Teatrem Współczesnym. Karierę filmową rozpoczęła w 1971 r., grając w „Życiu rodzinnym” Krzysztofa Zanussiego.

d11puq7

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy Tadeusz Chmielewski otrzymał nagrodę w dziedzinie filmu. Twórca takich filmów jak „Ewa chce spać” i „Nie lubię poniedziałku”, napisał też scenariusz do uhonorowanego trzema Orłami filmu „U pana Boga za piecem”.

Nagrodę w kategorii film odebrał również scenograf, absolwent warszawskiej ASP, Allan Starski - autor scenografii wielu filmów Andrzeja Wajdy i laureat Oscara, wraz z Ewą Braun, za scenografię do filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga.

W kategorii muzyka nagrodzono kompozytora, dyrygenta i pedagoga Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycje Pendereckiego znane są na całym świecie; jego dzieła wykonywali m.in. Isaac Stern i Mścisław Rostropowicz. Jako dyrygent Penderecki występuje z czołowymi orkiestrami świata nieprzerwanie od 1972 roku. Nagrodę za artystę odebrała żona - Elżbieta Penderecka.

W tej kategorii doceniono także dyrygentkę i kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - Agnieszkę Duczmal oraz muzykologa, prof. Instytutu Muzykologii UW, kierownika Zakładu Teorii i Estetyki Muzyki prof. Zofię Helman-Bednarczyk.

d11puq7

Poeta, satyryk, dziennikarz, autor zbiorów wierszy, skeczy i książek dla dzieci Ludwik Jerzy Kern został uhonorowany nagrodą w sekcji literatura. Nagrodę odebrała za niego żona - Marta Stebnicka.

W tej kategorii doceniono także poetę, eseistę, krytyka literackiego Piotra Matywieckiego . Jego monografia Twarz Tuwima stała się jedną z najważniejszych wydawnictw 2007 roku.

Prof. Tadeusz Dominik odebrał nagrodę za działalność w dziedzinie sztuk plastycznych. Dominik - malarz i grafik - w swojej twórczości zajmuje się pejzażem oraz tkaniną artystyczną i ceramiką. W tej samej kategorii uhonorowano także prof. Andrzeja Kostołowskiego - historyka sztuki i leśnika z wykształcenia, autora wielu studiów monograficznych m.in. o Witkacym.

W sekcji sztuka ludowa doceniono Annę Staniszewską - artystkę ludową, hafciarkę łowicką, która od 14. roku życia kultywuje rodzinne tradycje rękodzieła ludowego.

d11puq7

W sekcji upowszechnianie kultury doceniono Krzysztofa Drobę - teoretyka kultury i krytyka muzycznego, związanego od 1972 roku z macierzystą uczelnią - Akademią Muzyczną w Krakowie, jako jej wykładowca.

W kategorii ochrony dziedzictwa kultury nagrodę wręczono dr Marii Bokszczanin, filologowi polskiemu, badaczce historii literatury polskiej, znawczyni życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, która opracowała całość jego korespondencji.

Doroczna Nagroda Honorowa za całokształt twórczości w dziedzinie działalności kulturalno-edukacyjnej została przyznana Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

d11puq7

Minister kultury zdecydował także o przyznaniu dodatkowej Nagrody Honorowej w kategorii teatr - dla Adama Hanuszkiewcza za zasługi dla polskiego i światowego teatru. Nagrodę odebrała żona Hanuszkiewicza.

Kandydaci do Nagród Ministra Kultury są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Laureatów wybiera jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych. Nagrody w latach minionych odebrali m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Maria Fołtyn, Julia Hartwig , Zbigniew Herbert , Gustaw Holoubek, Jacek Kaczmarski.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj