Trwa ładowanie...

Wręczenie Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2008 roku

Share
Wręczenie Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2008 rokuŹródło: Inne
d1v796t

23 kwietnia poznamy nazwisko laureata kolejnej edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie.

To już szósty konkurs, w którym o nagrodę za najlepszy przekład będą walczyć najlepsi tłumacze literatury hiszpańskiej. Do tegorocznej nagrody kandydowały przekłady w każdym z pięciu urzędowych języków Hiszpanii opublikowane w zeszłym roku.

Nagroda jest wyrazem uznania dla zasług i trudu tłumaczy literatury hiszpańskojęzycznej w Polsce, bez których pracy nie można w ogóle mówić o zaistnieniu literatury obcej w danym kraju, zwraca uwagę na znaczenie obecności literatury hiszpańskojęzycznej, jej autorów, tłumaczy i wydawców na scenie polskiej.

Wręczenie nagrody ma zawsze miejsce w Światowym Dniu Książki, bowiem jego tradycja wywodzi się z Hiszpanii. Pomysł organizacji święta zrodził się w w 1926 roku Katalonii a w Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich świętuje się od 1995 roku i został ustanowiony przez UNESCO na wniosek katalońskich wydawców.

d1v796t

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Odwołując się do tej odwiecznej tradycji związanej z dniem św. Jerzego – patronem zakochanych –, każdy z przybyłych na spotkanie otrzyma różę.

Laureatami konkursu w poprzednich edycjach zostali:
I edycja Elżbieta Komarnicka : Ogony jaszczurki , Juan Marsé , wyd. Świat Książki, Bertelsmann Media; oraz
Carlos Marrodán Casas : Jutro, w czasie bitwy, o mnie myśl , Javier Marías , wyd. Muza

II edycja Filip Łobodziński : W cieniu inkwizycji , Arturo Pérez-Reverte, wyd. Muza
III edycja Ewa Zaleska : Żołnierze spod Salaminy , Javier Cercas , wyd. W.A.B.

IV edycja Wojciech Charchalis : Makbara , Juan Goytisolo , wyd. W.A.B.

V edycja Tomasz Pindel : Noc jest dziewicą , Jaime Bayly , wyd. muchaniesiada.com.

Nagroda zostanie wręczona w Teatrze Zależnym, przy ul. Kanoniczej 1. Zwycięzca otrzyma znaczącą nagrodę pieniężną oraz gałąź ręcznie uformowaną w krysztale, wykonaną w Hucie Szkła Artystycznego i Unikatowego „Jabłoński” w Warszawie.

d1v796t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v796t
d1v796t