Wobec decyzji o przyjęciu Polski do Unii Europejskiej, zainteresowanie naszym krajem, naszą literaturą, muzyką i teatrem we Włoszech znacznie się nasiliło - podkreślił w sobotę Ryszard Kapuściński.
Ryszard Kapuściński został laureatem XXII edycji prestiżowej włoskiej nagrody literackiej Grinzane Cavour. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Turynie, z udziałem takich pisarzy i krytyków literackich jak Luis Sepulveda i Predrag Matvejevic.
W rozmowie z PAP Kapuściński podkreślił szczególnie ciepłą, osobistą atmosferę spotkań z włoskimi czytelnikami, którzy zadawali mu pytania, dotyczące zarówno Polski i sytuacji międzynarodowej, jak i jego własnych doświadczeń z licznych podróży po świecie.
Polska przestała być już we Włoszech postrzegana wyłącznie w perspektywie osoby papieża lub problematyki gospodarczej -powiedział PAP Kapuściński i dodał, że po decyzji o poszerzeniu UE wyraźnie rośnie zainteresowanie dla naszej kultury i sztuki, historii i tradycji.
Kapuściński powiedział, że ma teraz w planie napisanie książki poświęconej Herodotowi, który, jego zdaniem, zapoczątkował gatunek reportażu i zwrócił uwagę odbiorców włoskich, na fakt, iż nie jest zgodne z prawdą stwierdzenie jakoby radio, telewizja i internet zabiły literaturę.
We współczesnym świecie nadal słowo pisane jest bardzo potrzebne- powiedział Kapuściński.
Nagrodę Grinzane Cavour otrzymali między innymi: w 1982 roku Tadeusz Konwicki za Małą Apokalipsę, w 1985 roku Nadine Gordimer, w 1986 roku Wole Soyinka i Mario Vargas Llosa, w 1987 roku Jorge Saramago, w 1994 roku Abraham B. Yehoshua, w 1996 roku Paulo Coelho a w 2000 roku Tahar Ben Jelloun.
Nagroda Grinzane Cavour jest już piątym wyróżnieniem przyznanym polskiemu pisarzowi we Włoszech.