Trwa ładowanie...

Wolność słowa w Internecie

Wolność słowa w InternecieŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Amnesty International i brytyjski tygodnik „Observer” zainaugurowały wspólną akcję poszanowania wolności słowa w Internecie, wskazując na przypadki więzienia ludzi za ich polityczne poglądy wyrażane za pośrednictwem tego medium.

Akcja, która zbiega się z 45 rocznicą utworzenia Amnesty, wzywa rządy do zaprzestania cenzurowania internetowych stron, instalowania filtrów odsiewających treści uznane np. za szkodliwe dla interesów bezpieczeństwa narodowego, blokowania e-maili, zamykania blogów.

Adresatem akcji są także międzynarodowi potentaci działający na rynku nowych technologii – Microsoft, Yahoo i Google – którzy przymykają oczy na takie praktyki, a nawet je czynnie wspierają.

– Internet jest wielkim, potężnym narzędziem. Niektóre rządy blokują dostęp do niego lub represjonują ludzi za to, że za jego pośrednictwem dyskutują o demokracji i wolności – napisała dyrektorka brytyjskiego oddziału AI Kate Allen.

Największym echem odbiła się jak dotąd sprawa chińskiego dziennikarza Shi Tao skazanego na 10 lat ciężkich robót za to, że ujawnił partyjny dokument nakazujący chińskim mediom unikanie poruszania tematu o rocznicy masakry na Placu Tiananmen w związku z rocznicą tego wydarzenia. Podstawą oskarżenia i skazania go była informacja przekazana przez władzom przez Yahoo.

Przypadki cenzurowania internetowych treści i represjonowania internautów AI zanotowała także w Wietnamie, Tunezji, Izraelu, Iranie i na Malediwach. Z cytowanych przez „Observera” chińskich źródeł opozycyjnych wynika, że internetowa policja liczy sobie w Chinach 30 tys. ludzi.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj