Trwa ładowanie...

Wniosek o odsunięcie sędziego w procesie o zabójstwo Politkowskiej

Wniosek o odsunięcie sędziego w procesie o zabójstwo PolitkowskiejŹródło: AFP
d1tacdy
d1tacdy

Prokuratura Generalna Rosji wystąpiła we wtorek o odsunięcie sędziego Jewgienija Zubowa od prowadzenia procesu o zabójstwo dziennikarki opozycyjnej „Nowej Gaziety” Anny Politkowskiej .

Wniosek taki złożyły jej przedstawicielki Julia Safina i Wiera Paszkowska podczas posiedzenia Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego, przed którym od 19 listopada toczy się to postępowanie.

Wtorkowe posiedzenie było zamknięte dla publiczności i mediów. O złożeniu przez prokuraturę wniosku o wyłączenie płk. Zubowa poinformował adwokat jednego z oskarżonych Walerij Czernikow. Według niego, Safina i Paszkowska zarzuciły sędziemu stronniczość.

Same zainteresowane odmówiły komentarza w tej sprawie. Wniosek prokuratury zostanie rozpatrzony w środę.

d1tacdy

Inny z adwokatów oskarżonych, Murad Musajew, ujawnił z kolei, że z aktu oskarżenia wynika, że zabójstwo Politkowskiej zostało zlecone przez polityka mieszkającego w Rosji. Musajew dodał, że tożsamości tego polityka w aktach śledztwa nie określono.

W czasie dochodzenia Prokuratura Generalna utrzymywała, że zabójstwo dziennikarki zlecił polityk przebywający za granicą.

Musajew przekazał też, że proces został ponownie otwarty dla publiczności i prasy.

Sędzia Zubow zdecydował 19 listopada, że postępowanie będzie tajne. Uzasadnił to tym, że przysięgli odmówili wejścia na salę rozpraw w obecności mediów. Następnego dnia zaprzeczył temu jeden z przysięgłych Jewgienij Kolesow.

Powiedział on radiu Echo Moskwy, że przysięgli wcale nie domagali się zamknięcia procesu dla publiczności i mediów. Według Kolesowa, dekarza w jednej z moskiewskich firm budowlanych, przysięgli mieli zastrzeżenia do obecności na sali sądowej operatorów kamer telewizyjnych i fotoreporterów; przeciwko obecności prasy nie oponowali.

d1tacdy

Sąd Najwyższy Rosji zapowiedział już, że zbada postępowanie sędziego.

Utajnienia procesu domagała się Prokuratura Generalna, która argumentowała, że w aktach śledztwa znajdują się tajne dokumenty. Zamknięciu postępowania dla publiczności i mediów od początku sprzeciwiała się rodzina Politkowskiej , redakcja „Nowej Gaziety” i obrońcy oskarżonych.

Zubow jest sędzią Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego od 2002 roku. Po raz pierwszy stało się o nim głośno w czerwcu 2004 roku, gdy uniewinnił kilku oficerów wojsk powietrzno-desantowych, oskarżonych o zamordowanie w 1994 roku dziennikarza gazety „Moskowskij Komsomolec” Dmitrija Chołodowa, który zajmował się problemami korupcji w armii.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

d1tacdy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tacdy