Wierszem napisane, dobrze zilustrowane!
Wielkie nazwiska poezji polskiej, świetni ilustratorzy, trzy wyśmienite pozycje książkowe! To cechy charakterystyczne nowej serii Wierszem napisane w Literackim Egmoncie
Wielkie nazwiska poezji polskiej, świetni ilustratorzy, trzy wyśmienite pozycje książkowe! To cechy charakterystyczne nowej serii Wierszem napisane w Literackim Egmoncie.
Nowy cykl książek dla dzieci to zachęta do odwiedzenia świata poezji i krainy wyobraźni. Wierszem napisać można najróżniejsze rzeczy. Wyliczanki, opowiastki, bajki, przypowieści. Nie sposób spisać wszystkich powodów, dla których dobrze jest czytać dzieciom poezję. Można wymieniać uwrażliwianie na melodię języka, ćwiczenie pamięci, naukę doceniania piękna frazy, pomoc w skojarzeniu obrazków z nazwą, pokazywanie wzorców. Seria Wierszem napisane to bogactwo tej różnorodności.
Wszędzie pachnie czekolada* Danuty Wawiłow* z ilustracjami Joanny Rusineknie daje „żyć w spokoju” jak tytułowy zapach.
Choć zamknięta jest szuflada,
wszędzie pachnie czekolada.
[...] i nie mogę żyć w spokoju,
gdy ten zapach jest w pokoju.
Wiersze rozśmieszają dowcipem, zaskakują różnorodnością, wzruszają dzieci i dorosłych, zmuszają do namysłu już kolejne pokolenia. Tom zawiera kultowe Rupaki, Trójkątną bajkę, a także Dziwnego psa. Ilustracje Joanny Rusinek, malarskie, ciepłe i pełne intrygujących detali, dodają kolejną pachnącą nutę do tej mnogości.
Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka autorstwa Ewy-Kozyry Pawlakz ilustracjami Pawła Pawlakato natomiast zabawna i pouczająca opowieść wierszem o wartości różnych talentów i sile prawdziwej przyjaźni.
Chyba mam problem,
i to nie lada –
we własnym domu
deszcz na mnie pada.
W takich okolicznościach losu odnajdujemy tytułowego zająca. I towarzyszymy mu w próbach zaradzenia sytuacji. Próbach, dodajmy uczciwie, nieudolnych. Zabawna i pouczająca opowieść o wartości różnych talentów i sile prawdziwej przyjaźni. Dowcipne ilustracje i piękny tekst to efekt twórczej współpracy Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.
Trzeci tomik Idealny dzień Natalii Usenko z ilustracjami Diany Karpowiczskutecznie oswaja cyklopy i mumie, babę jagę
czy wróżkę, a nawet udomawia yeti. Szczęśliwie Natalia Usenko jest poetką, która niczego się nie boi.
Wstałam dziś rano w humorze
raczej paskudnym
świat był za oknem szary,
nudny i brudny.
Początki „idealnego dnia” nie są łatwe. Ale… jej wiersze nieodmiennie wywołują śmiech i zadumę. Taki jest i ten tomik wierszy. Chichoczemy z mumii, która postanowiła zwiedzić Kraków, kiwamy ze zrozumieniem głową nad bałwankami, którymi sami nieraz byliśmy, a jednocześnie dostrzegamy dużą wartość w puencie „Ważne jak się skończy dzień. Nieważne jak się zacznie!”. Piękne ilustracje Diany Karpowicz podbijają dowcip i wydobywają malarskość tej poezji. Ogrom mądrości płynący z wersów i obrazów.