Trwa ładowanie...

Waży się przyszłość literackiej Nagrody Nobla. To pokłosie afery z przeciekami

W ponad stuletniej historii Nagrody Nobla w dziedzinie literatury tylko kilka razy nie wyłoniono laureata. W 2018 r. może dojść do powtórki, choć tym razem przeszkodą nie jest wybuch czy trwanie wojny światowej.

Waży się przyszłość literackiej Nagrody Nobla. To pokłosie afery z przeciekamiŹródło: Getty Images
d2pc4x3
d2pc4x3

Sekretarz Akademii Szwedzkiej Anders Olsson oraz przewodniczący Fundacji Noblowskiej Carl Henrik-Heldin potwierdzili, że aktualnie trwają rozmowy nad tym, czy w 2018 r. zostanie przyznana literacka Nagrodą Nobla. "Niebawem poinformujemy opinię publiczną o naszym stanowisku" – mówił Olsson w szwedzkim radiu.

Rozmowy na ten temat są wynikiem kryzysu wewnętrznego, który od jakiegoś czasu trawi Akademię Szwedzką, tracącą zaufanie opinii publicznej. Przypomnijmy, że szwedzcy dziennikarze dotarli niedawno do dokumentów, które potwierdzają, że Jean-Claude Arnault był źródłem przecieku o Nagrodzie Nobla dla 7 twórców. Wśród nich jest Wisława Szymborska.

Jean-Claude Arnault jest mężem Katariny Frostenson – członkini Akademii Szwedzkiej, przyznającej co roku nagrodę Nobla. Przez lata Akademia była wzorem dla innych instytucji, bo nie kojarzyła się ze skandalami. Teraz okazuje się, że przez lata trawił ją poważny kryzys.

Arnault miał być źródłem przecieku w przypadku nagród dla Wisławy Szymborskiej w 1996 r., Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015), a ostatnio także Boba Dylana (2016). Dziennikarze "Dagens Nyheter" i "Aftonbladet" podkreślają, że takie informacje były na wagę złota wśród osób korzystających z zakładów bukmacherskich. Arnault na "dzieleniu się" wiedzą z bukmacherami mógł zgromadzić potężny majątek.

d2pc4x3

Co więcej, Arnault jest podejrzewany o zgwałcenie 18 kobiet. Fotografik i reżyser został oskarżony na fali akcji #metoo, gdy kobiety w końcu odważyły się powiedzieć, przez co przeszły. Miały być nie tylko gwałcone, ale i zastraszane przez Arnaulta, który do tej pory był ceniony w środowisku ludzi kultury. Idealny obrazek zaczął się sypać w listopadzie ubiegłego roku, gdy kobiety anonimowo opisały swoje historie.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 r. Przez 117 lat tylko kilka razy nie wyłoniono laureata: w 1935, 1914,1918 i w latach 1940-1943. Ostatnim nagrodzonym jest brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pc4x3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pc4x3