Trwa ładowanie...
chiny
23 kwietnia 2010, 13:46

Władze chińskie wydadzą antyterrorystyczny podręcznik

Władze chińskie wydadzą antyterrorystyczny podręcznikŹródło: AFP
d113obt
d113obt

Chińskie władze wydadzą antyterrorystyczny podręcznik, który ma informować Chińczyków o możliwych zagrożeniach i o tym, jak reagować na wypadek zagrożenia lub w razie schwytania przez terrorystów - podała w piątek chińska agencja prasowa Xinhua.

ZOBACZ PUBLIKACJE NA TEMAT SYTUACJI W TYBECIE

Władze stworzyły podręcznik z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w miejscach organizacji igrzysk olimpijskich.

Ponadto władze postawiły w stan gotowości rakiety ziemia-powietrze, przygotowały mocną, stutysięczną grupę antyterrorystyczną oraz utworzyły liczne punkty kontrolne.

W ostatnich dniach głośno było również o wprowadzanym przez chińskie władze kodeksie kibica, który oprócz wszelkiego rodzaju broni, zapalniczek, parasoli itp. zabrania na imprezy wnosić flagi państw, nieuczestniczących w igrzyskach oraz jakichkolwiek flag, haseł, plakatów czy broszur.

d113obt

„Gdy zauważycie coś podejrzanego, posłuchajcie, powąchajcie, ale nie dotykajcie tego” - można przeczytać w podręczniku według doniesień agencji.

Podręcznik opisuje 39 różnych potencjalnych zagrożeń terrorystycznych, wymieniając eksplozje, podpalenia, strzelaniny, porwania oraz ataki z wykorzystaniem broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej.

Obsesyjnie dbający o bezpieczeństwo rząd uznał potencjalny atak terrorystyczny za największe zagrożenia dla powodzenia igrzysk olimpijskich, które będą trwały od 8 do 24 sierpnia; szeroko nagłaśnia kroki podejmowane na rzecz bezpieczeństwa.

„W razie porwania przez terrorystów, musicie również schować telefony komórkowe” - można przeczytać w podręczniku.

d113obt

Nie wiadomo na razie, ile kopii podręcznika zostanie wydanych. Nieznany jest również czas i miejsce dystrybucji tej książki.

Chiny chcą wykorzystać igrzyska, by pokazać światu, iż są rosnącą w siłę nowoczesną potęgą gospodarczą. Władze podkreślają, że głównym problemem bezpieczeństwa są wewnętrzne zagrożenia - od ujgurskich bojowników walczących o niepodległość regionu Sinkiangu (Xinjiang) na północnym-zachodzie kraju po grupy działające na rzecz niepodległości Tybetu .

Władze informowały również, że siły bezpieczeństwa udaremniły plany pięciu „grup terrorystycznych”, które zamierzały przeprowadzić atak podczas olimpiady w Pekinie. Policja zatrzymała 82 osoby w regionie Sinkiangu.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że Chiny wykorzystują sprawę olimpijskiego bezpieczeństwa jako pretekst do zwalczania problemów wewnętrznych - zdławienia fali niezadowolenia społecznego.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj